Prevence je důležitá. Počítá se do ní i informovanost o různých chorobách a jejich projevech. Třeba v případě žloutenky může dostatek znalostí dokonce zachránit život. Informovala o tom společnost GSK.
Mezi pět nejznámějších typů viru hepatitidy řadíme typy A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit očkováním. I proto si každoročně připomínáme význam prevence hepatitidy a rizika s tímto onemocněním spojená. Žloutenka totiž může mít fatální dopad na játra. Zrádnost chronické formy hepatitidy spočívá především v tom, že onemocnění často probíhá bez symptomů, její nosiči tedy často o svém onemocnění nevědí.
Jak se onemocnění žloutenkou vyhnout? Důležitá je zejména hygiena, proto se žloutence typu A často přezdívá „nemoc špinavých rukou“. Také není dobrý nápad dělit se o jídlo s druhými lidmi, zejména pokud jde z ruky do ruky, a není vhodné pít z jedné lahve, zvláště pokud někdo předtím otřel její hrdlo rukou. Žloutenky B a C se zase přenáší kontaktem infikované tělní tekutiny s porušenou kůží. Je potřeba se tedy vyhnout střepům a použitým jehlám.
Zdroj: GSK, Virová hepatitida
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…