Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pečujme o své zdraví. Játra si dnes připomínáme při Světovém dni hepatitidy

2 minuty radosti
Foto: GSK

Prevence je důležitá. Počítá se do ní i informovanost o různých chorobách a jejich projevech. Třeba v případě žloutenky může dostatek znalostí dokonce zachránit život. Informovala o tom společnost GSK.

Mezi pět nejznámějších typů viru hepatitidy řadíme typy A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit očkováním. I proto si každoročně připomínáme význam prevence hepatitidy a rizika s tímto onemocněním spojená. Žloutenka totiž může mít fatální dopad na játra. Zrádnost chronické formy hepatitidy spočívá především v tom, že onemocnění často probíhá bez symptomů, její nosiči tedy často o svém onemocnění nevědí.

Jak se onemocnění žloutenkou vyhnout? Důležitá je zejména hygiena, proto se žloutence typu A často přezdívá „nemoc špinavých rukou“. Také není dobrý nápad dělit se o jídlo s druhými lidmi, zejména pokud jde z ruky do ruky, a není vhodné pít z jedné lahve, zvláště pokud někdo předtím otřel její hrdlo rukou. Žloutenky B a C se zase přenáší kontaktem infikované tělní tekutiny s porušenou kůží. Je potřeba se tedy vyhnout střepům a použitým jehlám.

Zdroj: GSK, Virová hepatitida

Související články

Zaručeně zlepší den

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…