Tasemnice, škrkavka, motolice – známe spoustu parazitů, kteří nám škodí a naštěstí už víme, jak s nimi bojovat. Věděli jste ale, že existují druhy, které nám naopak prospívají? Parazitoložka Barbora Pafčo zkoumá jejich potenciál pro léčbu autoimunitních chorob.
Barbora Pafčo, která v rámci výzkumů pracovala například ve Rwandě, Kamerunu či Středoafrické republice, patří k letošním laureátům Prémie Otto Wichterleho pro mladé talentované vědce a vědkyně. „Můj výzkum se zaměřuje zejména na studium parazitárních hlístic u primátů, včetně lidí, a jejich vzájemných přenosů,“ popsala pro ČTK Pafčo, která pracuje v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Výzkum parazitů je podle Pafčo důležitý nejen kvůli tomu, že způsobují problémy, ale i proto, že mohou být naopak užiteční. „Parazité, které studuji, se používají při takzvaných helmintických terapiích v rozvinutých zemích, kdy pomáhají zmírnit průběh různých autoimunitních onemocnění. Studium parazitů pomáhá zlepšit efektivitu těchto terapií,“ uvedla. Léčebná metoda je založena na zjištění, že přítomnost parazitů moduluje imunitní systém hostitele tak, aby tlumil imunitní mechanismy vedoucí k alergiím či jiným patologickým změnám způsobeným vlastním imunitním systémem.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…