Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Panenský olivový olej je podle Italů přírodním lékem na cukrovku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Italští vědci zjistili, že extra panenský olivový olej pomáhá při prevenci i léčbě cukrovky. Své hypotézy otestovali jak na skupině zdravých osob, tak diabetiků, přičemž výsledky byly více než příznivé. Do budoucna se proto očekává využití olivového oleje v praktické léčbě.

Významné účinky olivového oleje, starořeckým Homérem přezdívaného tekuté zlato, jsou již nějakou dobu známy, zvláště pak toho panenského. Italští vědci však nově objevili jeho další příznivé účinky – je totiž přírodním lékem na cukrovku, a to jak při prevenci, tak při samotné léčbě.

Výzkumné studie provedené univerzitou La Sapienza v Římě ukázaly, že extra panenský olivový olej snižuje glykémii, tj. koncentraci glukózového cukru v krvi, a současně má schopnost u zdravých jedinců zvyšovat inzulinémii, tzn. koncentraci inzulínu v krvi. Stačí přitom zkonzumovat pouhých deset gramů extra panenského olivového oleje denně, přičemž tato dávka má podobné funkční mechanismy jako léky nové generace. Extra panenský olivový olej tak v podstatě funguje jako přírodní hormony vyskytující se ve střevech, které mají na starost snižování glukózy v krvi.

Vědci své hypotézy testovali nejprve na skupině zdravých osob, u nichž sledovali glykemický a lipidický profil. Polovině účastníků podávali jídla s extra panenským olivovým olejem, druhé polovině naopak bez oleje. Výsledky byly více než slibné – lidé požívající jídlo s olivovým olejem měli nižší hodnoty glykémie, vyšší hodnoty inzulinémie a inkretinu. Poté vědci blahodárné účinky extra panenského olivového oleje otestovali na skupině diabetiků, opět s pozitivními výsledky.

Do budoucna umožní olivový olej redukci aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, jeho praktické využití se nabízí zejména v oblasti diet.

Blahodárné a širokospektrální účinky olivového oleje na organismus člověka dokazuje také skutečnost, že na Krétě, kolébce olivového oleje, se místní obyvatelé běžně dožívají více než sta let.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Byznys

Rozjezdem roku je mobilní aplikace Glucly pro diabetiky

Společnost

Diabetikům by mohla pomoci operace tenkého střeva

Společnost

Den diabetu v Brně připomíná osvětová akce i speciální kuličky v orloji

Zdraví

Nové zařízení diabetikům usnadní léčbu. Pomůže i mobilní aplikace

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…