Panenský olivový olej je podle Italů přírodním lékem na cukrovku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Italští vědci zjistili, že extra panenský olivový olej pomáhá při prevenci i léčbě cukrovky. Své hypotézy otestovali jak na skupině zdravých osob, tak diabetiků, přičemž výsledky byly více než příznivé. Do budoucna se proto očekává využití olivového oleje v praktické léčbě.

Významné účinky olivového oleje, starořeckým Homérem přezdívaného tekuté zlato, jsou již nějakou dobu známy, zvláště pak toho panenského. Italští vědci však nově objevili jeho další příznivé účinky – je totiž přírodním lékem na cukrovku, a to jak při prevenci, tak při samotné léčbě.

Výzkumné studie provedené univerzitou La Sapienza v Římě ukázaly, že extra panenský olivový olej snižuje glykémii, tj. koncentraci glukózového cukru v krvi, a současně má schopnost u zdravých jedinců zvyšovat inzulinémii, tzn. koncentraci inzulínu v krvi. Stačí přitom zkonzumovat pouhých deset gramů extra panenského olivového oleje denně, přičemž tato dávka má podobné funkční mechanismy jako léky nové generace. Extra panenský olivový olej tak v podstatě funguje jako přírodní hormony vyskytující se ve střevech, které mají na starost snižování glukózy v krvi.

Vědci své hypotézy testovali nejprve na skupině zdravých osob, u nichž sledovali glykemický a lipidický profil. Polovině účastníků podávali jídla s extra panenským olivovým olejem, druhé polovině naopak bez oleje. Výsledky byly více než slibné – lidé požívající jídlo s olivovým olejem měli nižší hodnoty glykémie, vyšší hodnoty inzulinémie a inkretinu. Poté vědci blahodárné účinky extra panenského olivového oleje otestovali na skupině diabetiků, opět s pozitivními výsledky.

Do budoucna umožní olivový olej redukci aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, jeho praktické využití se nabízí zejména v oblasti diet.

Blahodárné a širokospektrální účinky olivového oleje na organismus člověka dokazuje také skutečnost, že na Krétě, kolébce olivového oleje, se místní obyvatelé běžně dožívají více než sta let.

Zdroj: ceskenoviny.cz