Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Diabetikům pomohou nové léky na cukrovku i kontaktní čočky měřící glukózu v krvi

Čočky od Google budou mít za úkol neustálé sledování úrovně glukózy v tělech diabetiků. Zdroj: Google

V poslední době přicházejí lékaři s novinkami, které by měly pomoci diabetikům v léčbě cukrovky. Momentálně se v České republice se uplatňuje nová léčba antidiabetikami, tedy léky proti cukrovce, které se nevyznačují nežádoucími účinky. Do pěti let mají navíc přijít na trh kontaktní čočky, které fungují jako zdravotnické zařízení, jež průběžně sleduje stav glukózy v krvi.

Dle studie, která sledovala 324 pacientů s cukrovkou druhého typu, mohou léky pomoci v poklesu cukru v krvi, tlaku, cholesterolu i ve snížení nadváhy. Mezi nové léky patří gliptiny, které přirozenou cestou zvyšují u diabetika tvorbu inzulinu, a gliftoziny, při kterých diabetici vylučují přebytečný cukr močí. „Diabetes nedovedeme vyléčit a samotná léčba je dlouhodobá. Teď ale máme vědecké důkazy, takže můžeme nabídnout pacientům léky, o kterých si myslíme, že jsou výborné, a víme, že jim nemohou ublížit. Což je do jisté míry zlomové,“ vysvětlil pro Ihned.cz prezident Diabetické Asociace ČR Milan Kvapil.

Doposud bylo možné sehnat pouze léky s nežádoucími účinky. Nová léčba gliptiny je vhodná pro pacienty s cukrovkou druhého typu, kterou trpí v České republice asi 92 % diabetiků, tedy asi 790 tisíc lidí. Kromě nové léčby gliptiny se v Česku využívají gliftoziny, jež zabraňují vstřebávání glukózy a má s nimi u nás zkušenost asi devět tisíc pacientů. „Během dvou měsíců jsem zhubl deset kilo, krevní cukr se mi snížil a ustálil,“ uvedl pro Ihned.cz František Troler, který nové antidiabetikum vyzkoušel.

Google vyvíjí kontaktní čočky pro diabetiky. Budou měřit stav glukózy v krvi

Další novinkou, která by měla usnadňovat život lidem s cukrovkou, jsou kontaktní čočky měřící stav cukru v krvi. Čočky vyvíjené společností Google by měly mít za úkol neustálé a konzistentní sledování úrovně glukózy v tělech diabetiků, pro které jsou výkyvy těchto hodnot smrtelně nebezpečné. Hlídat hodnoty bude možné pomocí miniaturních čipů v kontaktních čočkách.

Ve spolupráci se švýcarskou farmaceutickou společností Novartis chce Google zlepšit kvalitu života diabetiků a zabránit tak náhlým komplikacím. Ředitel společnosti Novartis Joe Jimenez však počítá s tím, že vývoj čoček potrvá několik let. „Jedná se o pokrokovou technologii a je zřejmé, že se ji nepovede vynalézt přes noc. Nejedná se o měsíce, ale pravděpodobně o několik let. Doufáme, že čočky budeme moci uvést na trh do pěti let,“ objasnil pro Reuters Joe Jimenez.

V poslední době Google testuje první prototypy chytrých kontaktních čoček, které hladinu cukru v krvi zjišťují každou sekundu skrz slzy uživatele. Systém by měl průběžně hodnoty posílat do mobilního zařízení uživatele, a tak ho o jakékoliv změně okamžitě informovat. Měření pomocí čoček by bylo pro diabetiky mnohem příjemnější a snadnější než metoda píchání do prstu.

Zdroj: Ihned.cz; Reuters

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…