Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Glifloziny – léčebná novinka pro pacienty s cukrovkou

Diabetes mellitus neboli cukrovka je jedním z chronických onemocnění, kterým v současné době trpí spousta lidí. Léčba cukrovky je obvykle spojena s podáváním inzulinu, dodržováním diety a zdravou fyzickou zátěží. Nedávno se však objevila další možnost léčby cukrovky prostřednictvím takzvaných gliflozinů. Ty skýtají i další blahodárná působení na lidský organizmus. Lék obsahující zmiňované glifloziny je od srpna dostupný také v České republice.

Celý proces léčby se odehrává v ledvinách. Glifloziny dokáží potlačit funkci ledvin, které do organismu vstřebávají cenný zdroj energie – glukózu. V případě cukrovky je však zvyšování glukózy v krvi nežádoucí. Prostřednictvím gliflozinů je nadbytečná glukóza z těla vyloučena močí společně s některými minerály. V případě glukózy se jedná až o 70 gramů denně, což odpovídá energii jednoho hlavního jídla. Lék tak navíc pomáhá pacientům s nadváhou zdravě zhubnout o 2 až 5 kilogramů. Během hubnutí se snižuje množství tukové tkáně v těle, nesnižuje se pouze objem tekutin. Z tohoto důvodu se jedná o trvalý stav a nedostavuje se obvyklý jojo efekt. Současně byl doložen také vliv gliflozinů na krevní tlak, který dokáží redukovat. V neposlední řadě je důležité, že lék působí nezávisle na hladině inzulinu nebo jeho receptorech.

Popisovaná léčba má však i svá úskalí. Zmiňovaný lék mohou užívat pouze pacienti se zdravými ledvinami. Dalším negativem je možné riziko genitálních a močových infekcí. Toto riziko je na druhou stranu možné minimalizovat navýšením příjmu neslazených tekutin. Postačuje zvýšení objemu vypitých tekutin o zhruba půl litru denně. Léčba cukrovky prostřednictvím léku obsahující glifloziny přináší, stejně jako všechny ostatní, svá pro i proti. Může být ovšem řešením pro pacienty, pro které je standardní léčba z nějakých důvodů nevyhovující.

 

ČTK, Oldřich Večeřa 

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory