Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Glifloziny – léčebná novinka pro pacienty s cukrovkou

Diabetes mellitus neboli cukrovka je jedním z chronických onemocnění, kterým v současné době trpí spousta lidí. Léčba cukrovky je obvykle spojena s podáváním inzulinu, dodržováním diety a zdravou fyzickou zátěží. Nedávno se však objevila další možnost léčby cukrovky prostřednictvím takzvaných gliflozinů. Ty skýtají i další blahodárná působení na lidský organizmus. Lék obsahující zmiňované glifloziny je od srpna dostupný také v České republice.

Celý proces léčby se odehrává v ledvinách. Glifloziny dokáží potlačit funkci ledvin, které do organismu vstřebávají cenný zdroj energie – glukózu. V případě cukrovky je však zvyšování glukózy v krvi nežádoucí. Prostřednictvím gliflozinů je nadbytečná glukóza z těla vyloučena močí společně s některými minerály. V případě glukózy se jedná až o 70 gramů denně, což odpovídá energii jednoho hlavního jídla. Lék tak navíc pomáhá pacientům s nadváhou zdravě zhubnout o 2 až 5 kilogramů. Během hubnutí se snižuje množství tukové tkáně v těle, nesnižuje se pouze objem tekutin. Z tohoto důvodu se jedná o trvalý stav a nedostavuje se obvyklý jojo efekt. Současně byl doložen také vliv gliflozinů na krevní tlak, který dokáží redukovat. V neposlední řadě je důležité, že lék působí nezávisle na hladině inzulinu nebo jeho receptorech.

Popisovaná léčba má však i svá úskalí. Zmiňovaný lék mohou užívat pouze pacienti se zdravými ledvinami. Dalším negativem je možné riziko genitálních a močových infekcí. Toto riziko je na druhou stranu možné minimalizovat navýšením příjmu neslazených tekutin. Postačuje zvýšení objemu vypitých tekutin o zhruba půl litru denně. Léčba cukrovky prostřednictvím léku obsahující glifloziny přináší, stejně jako všechny ostatní, svá pro i proti. Může být ovšem řešením pro pacienty, pro které je standardní léčba z nějakých důvodů nevyhovující.

 

ČTK, Oldřich Večeřa 

Související články

Společnost

Vědci zkoumají potenciální lék proti Huntingtonově chorobě

Inspirace

Nový lék českých vědců může vyléčit obezitu a cukrovku

Společnost

Pacienti s maligním lymfomem se dočkají přesnějších prognóz

Ze světa

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.