Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Glifloziny – léčebná novinka pro pacienty s cukrovkou

Diabetes mellitus neboli cukrovka je jedním z chronických onemocnění, kterým v současné době trpí spousta lidí. Léčba cukrovky je obvykle spojena s podáváním inzulinu, dodržováním diety a zdravou fyzickou zátěží. Nedávno se však objevila další možnost léčby cukrovky prostřednictvím takzvaných gliflozinů. Ty skýtají i další blahodárná působení na lidský organizmus. Lék obsahující zmiňované glifloziny je od srpna dostupný také v České republice.

Celý proces léčby se odehrává v ledvinách. Glifloziny dokáží potlačit funkci ledvin, které do organismu vstřebávají cenný zdroj energie – glukózu. V případě cukrovky je však zvyšování glukózy v krvi nežádoucí. Prostřednictvím gliflozinů je nadbytečná glukóza z těla vyloučena močí společně s některými minerály. V případě glukózy se jedná až o 70 gramů denně, což odpovídá energii jednoho hlavního jídla. Lék tak navíc pomáhá pacientům s nadváhou zdravě zhubnout o 2 až 5 kilogramů. Během hubnutí se snižuje množství tukové tkáně v těle, nesnižuje se pouze objem tekutin. Z tohoto důvodu se jedná o trvalý stav a nedostavuje se obvyklý jojo efekt. Současně byl doložen také vliv gliflozinů na krevní tlak, který dokáží redukovat. V neposlední řadě je důležité, že lék působí nezávisle na hladině inzulinu nebo jeho receptorech.

Popisovaná léčba má však i svá úskalí. Zmiňovaný lék mohou užívat pouze pacienti se zdravými ledvinami. Dalším negativem je možné riziko genitálních a močových infekcí. Toto riziko je na druhou stranu možné minimalizovat navýšením příjmu neslazených tekutin. Postačuje zvýšení objemu vypitých tekutin o zhruba půl litru denně. Léčba cukrovky prostřednictvím léku obsahující glifloziny přináší, stejně jako všechny ostatní, svá pro i proti. Může být ovšem řešením pro pacienty, pro které je standardní léčba z nějakých důvodů nevyhovující.

 

ČTK, Oldřich Večeřa 

Související články

Společnost

Vědci zkoumají potenciální lék proti Huntingtonově chorobě

Inspirace

Nový lék českých vědců může vyléčit obezitu a cukrovku

Společnost

Pacienti s maligním lymfomem se dočkají přesnějších prognóz

Ze světa

Přístroj, který z dechu pozná rakovinu

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.