Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pacientům s Crohnovou nemocí mohou při léčbě pomoci cizopasníci

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ačkoliv se o parazitech většinou mluví v negativním slova smyslu, podle nejnovějších výzkumů mají potenciál pomoci především lidem s autoimunitními onemocněními.

Širší a běžnější využití cizopasníků je zatím ve fázi testování, ale již dnes se v nemocnicích využívá pijavek nebo muších larev. Pacientům s Crohnovou nemocí navíc svitla naděje, že by jim cizopasníci mohli být prospěšní při tlumení autoimunitních reakcí.

„Naše imunita se v průběhu evoluce vyvinula tak, aby dokázala bojovat s parazity, včetně těch velkých, které řadíme mezi červy – helminty. Jejich nepřítomnost v našem těle tak může být v některých případech příčinou vzniku autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova nemoc, ale i řady dalších,“ vysvětlil pro Idnes.cz Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Lékaři tak uvažují o navrácení příslušných parazitů do střev pacientů, což by mělo vést k utlumení autoimunitních reakcí namířených proti tělu pacienta. Nejvíce vhodným živočichem je podle vědců tenkohlavec prasečí (Trichuris suis), který umí aktivovat imunitu pacientů, a navíc není pro člověka nebezpečný. Zatímco v zahraničí se s tenkohlavci běžně pracuje a léčba pomocí těchto živočichů je schválená, u nás je tento druh léčby zatím ve fázi testování.

Zdroj: Idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…