Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pacientům s Crohnovou nemocí mohou při léčbě pomoci cizopasníci

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ačkoliv se o parazitech většinou mluví v negativním slova smyslu, podle nejnovějších výzkumů mají potenciál pomoci především lidem s autoimunitními onemocněními.

Širší a běžnější využití cizopasníků je zatím ve fázi testování, ale již dnes se v nemocnicích využívá pijavek nebo muších larev. Pacientům s Crohnovou nemocí navíc svitla naděje, že by jim cizopasníci mohli být prospěšní při tlumení autoimunitních reakcí.

„Naše imunita se v průběhu evoluce vyvinula tak, aby dokázala bojovat s parazity, včetně těch velkých, které řadíme mezi červy – helminty. Jejich nepřítomnost v našem těle tak může být v některých případech příčinou vzniku autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova nemoc, ale i řady dalších,“ vysvětlil pro Idnes.cz Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Lékaři tak uvažují o navrácení příslušných parazitů do střev pacientů, což by mělo vést k utlumení autoimunitních reakcí namířených proti tělu pacienta. Nejvíce vhodným živočichem je podle vědců tenkohlavec prasečí (Trichuris suis), který umí aktivovat imunitu pacientů, a navíc není pro člověka nebezpečný. Zatímco v zahraničí se s tenkohlavci běžně pracuje a léčba pomocí těchto živočichů je schválená, u nás je tento druh léčby zatím ve fázi testování.

Zdroj: Idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.