Ačkoliv se o parazitech většinou mluví v negativním slova smyslu, podle nejnovějších výzkumů mají potenciál pomoci především lidem s autoimunitními onemocněními.
Širší a běžnější využití cizopasníků je zatím ve fázi testování, ale již dnes se v nemocnicích využívá pijavek nebo muších larev. Pacientům s Crohnovou nemocí navíc svitla naděje, že by jim cizopasníci mohli být prospěšní při tlumení autoimunitních reakcí.
„Naše imunita se v průběhu evoluce vyvinula tak, aby dokázala bojovat s parazity, včetně těch velkých, které řadíme mezi červy – helminty. Jejich nepřítomnost v našem těle tak může být v některých případech příčinou vzniku autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova nemoc, ale i řady dalších,“ vysvětlil pro Idnes.cz Jan Votýpka z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Lékaři tak uvažují o navrácení příslušných parazitů do střev pacientů, což by mělo vést k utlumení autoimunitních reakcí namířených proti tělu pacienta. Nejvíce vhodným živočichem je podle vědců tenkohlavec prasečí (Trichuris suis), který umí aktivovat imunitu pacientů, a navíc není pro člověka nebezpečný. Zatímco v zahraničí se s tenkohlavci běžně pracuje a léčba pomocí těchto živočichů je schválená, u nás je tento druh léčby zatím ve fázi testování.
Zdroj: Idnes.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…