Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovzduší v Ostravě je v nejlepším stavu za posledních pět let

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv MMO

Ostravské ovzduší je velké a nepříliš veselé téma, zároveň se ale jeho situace rok od roku zlepšuje. Dokazují to i data za rok 2019, které ovzduší vykreslují jako nejlepší za posledních pět let. Zásluhu má na tom teplejší počasí i aktivity a opatření města.

Uplynulý rok přinesl Ostravě a jejímu ovzduší hned několik pozitivních „nej“. Především město zažilo dosud nejnižší počet hodin s vyhlášenou smogovou situací – loni byla vyhlášena pouze jednou a trvala 94 hodin. Pro srovnání: předloni se tak stalo pětkrát, o rok dříve čtyřikrát. Ve vzduchu bylo loni celkově méně prachu, zároveň město dopřálo výlet za čistým vzduchem dosud největšímu počtu dětí.

„Za tato pozitivní čísla, nejlepší za posledních pět let, vděčíme z velké části teplejšímu počasí a lepším rozptylovým podmínkám. Mírné zimy znamenají kratší topnou sezónu, a tedy menší množství uvolněných škodlivin při vytápění. Zároveň s tím se projevují pozitivní efekty snižování emisí vypouštěných do ovzduší, ke kterým přispívají i opatření prováděná na území města Ostravy,“ řekla Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mezi opatření města patří práce speciálních čistících vozů, které zbavují silnice prachu, ekologizace vozidel dopravního podniku i města nebo podpora bikesharingu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…