Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovzduší v Ostravě je v nejlepším stavu za posledních pět let

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv MMO

Ostravské ovzduší je velké a nepříliš veselé téma, zároveň se ale jeho situace rok od roku zlepšuje. Dokazují to i data za rok 2019, které ovzduší vykreslují jako nejlepší za posledních pět let. Zásluhu má na tom teplejší počasí i aktivity a opatření města.

Uplynulý rok přinesl Ostravě a jejímu ovzduší hned několik pozitivních „nej“. Především město zažilo dosud nejnižší počet hodin s vyhlášenou smogovou situací – loni byla vyhlášena pouze jednou a trvala 94 hodin. Pro srovnání: předloni se tak stalo pětkrát, o rok dříve čtyřikrát. Ve vzduchu bylo loni celkově méně prachu, zároveň město dopřálo výlet za čistým vzduchem dosud největšímu počtu dětí.

„Za tato pozitivní čísla, nejlepší za posledních pět let, vděčíme z velké části teplejšímu počasí a lepším rozptylovým podmínkám. Mírné zimy znamenají kratší topnou sezónu, a tedy menší množství uvolněných škodlivin při vytápění. Zároveň s tím se projevují pozitivní efekty snižování emisí vypouštěných do ovzduší, ke kterým přispívají i opatření prováděná na území města Ostravy,“ řekla Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mezi opatření města patří práce speciálních čistících vozů, které zbavují silnice prachu, ekologizace vozidel dopravního podniku i města nebo podpora bikesharingu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.