Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovzduší v Ostravě je v nejlepším stavu za posledních pět let

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv MMO

Ostravské ovzduší je velké a nepříliš veselé téma, zároveň se ale jeho situace rok od roku zlepšuje. Dokazují to i data za rok 2019, které ovzduší vykreslují jako nejlepší za posledních pět let. Zásluhu má na tom teplejší počasí i aktivity a opatření města.

Uplynulý rok přinesl Ostravě a jejímu ovzduší hned několik pozitivních „nej“. Především město zažilo dosud nejnižší počet hodin s vyhlášenou smogovou situací – loni byla vyhlášena pouze jednou a trvala 94 hodin. Pro srovnání: předloni se tak stalo pětkrát, o rok dříve čtyřikrát. Ve vzduchu bylo loni celkově méně prachu, zároveň město dopřálo výlet za čistým vzduchem dosud největšímu počtu dětí.

„Za tato pozitivní čísla, nejlepší za posledních pět let, vděčíme z velké části teplejšímu počasí a lepším rozptylovým podmínkám. Mírné zimy znamenají kratší topnou sezónu, a tedy menší množství uvolněných škodlivin při vytápění. Zároveň s tím se projevují pozitivní efekty snižování emisí vypouštěných do ovzduší, ke kterým přispívají i opatření prováděná na území města Ostravy,“ řekla Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mezi opatření města patří práce speciálních čistících vozů, které zbavují silnice prachu, ekologizace vozidel dopravního podniku i města nebo podpora bikesharingu.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…