Ovzduší v Ostravě je v nejlepším stavu za posledních pět let

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Archiv MMO

Ostravské ovzduší je velké a nepříliš veselé téma, zároveň se ale jeho situace rok od roku zlepšuje. Dokazují to i data za rok 2019, které ovzduší vykreslují jako nejlepší za posledních pět let. Zásluhu má na tom teplejší počasí i aktivity a opatření města.

Uplynulý rok přinesl Ostravě a jejímu ovzduší hned několik pozitivních „nej“. Především město zažilo dosud nejnižší počet hodin s vyhlášenou smogovou situací – loni byla vyhlášena pouze jednou a trvala 94 hodin. Pro srovnání: předloni se tak stalo pětkrát, o rok dříve čtyřikrát. Ve vzduchu bylo loni celkově méně prachu, zároveň město dopřálo výlet za čistým vzduchem dosud největšímu počtu dětí.

„Za tato pozitivní čísla, nejlepší za posledních pět let, vděčíme z velké části teplejšímu počasí a lepším rozptylovým podmínkám. Mírné zimy znamenají kratší topnou sezónu, a tedy menší množství uvolněných škodlivin při vytápění. Zároveň s tím se projevují pozitivní efekty snižování emisí vypouštěných do ovzduší, ke kterým přispívají i opatření prováděná na území města Ostravy,“ řekla Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Mezi opatření města patří práce speciálních čistících vozů, které zbavují silnice prachu, ekologizace vozidel dopravního podniku i města nebo podpora bikesharingu.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.