Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílená kola jsou v Česku rok od roku oblíbenější

Zdroj fotografie: Rekola

Pohyb na čerstvém vzduchu, nezatěžování životního prostředí nebo flexibilita. Jízda na kole má řadu výhod. A na tom sdíleném ještě pár navíc. Není proto divu, že bikesharing využívá čím dál víc Čechů.

„Trend ve využívání našich kol stále stoupá. Zřejmě z velké části proto, že se uživatelé nemusejí starat o technický stav nebo mohou kolo použít pouze z bodu A do bodu B. Čili nemusejí řešit, co s ním bude po zaparkování na ulici,“ uvádí Magda Zicháčková ze společnosti Rekola. Popularita firmy s léty stoupá. Do služby se už zaregistrovalo přes 196 tisíc uživatelů a v loňském roce bylo uskutečněno 762 tisíc jízd, tedy čtyřikrát víc než v roce předchozím.

Oblibu potvrzují i jednotlivá města. V Plzni bikesharing provozuje od roku 2014 společnost Kolem Plzně. Ta v roce 2015 evidovala 4694 výpůjček, loni už to bylo více než 16 tisíc. V Ostravě dvojice místních provozovatelů Nextbike a Rekola zaznamenala za letošní květen nárůst na dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce.

„Chceme, aby se v Plzni jezdilo víc na kole, a k tomu vede přímočará cesta – umisťujeme po městě kola, na kterých může jezdit v podstatě každý, a snad tak ušetříme nějaké zbytečné cesty autem, nabídneme alternativu k hromadné dopravě nebo alespoň zrychlíme a zpříjemníme pár cest pěších,“ vysvětluje motivaci svou a zároveň i řady uživatelů Hynek Horák z Kolem Plzně.

Nárůst bude pravděpodobně pokračovat i nadále. „Mile nás překvapilo, jak se do toho naši uživatelé letos opět opřeli. Už nyní vnímáme, že letošní sezóna bude ještě úspěšnější než ta minulá,“ dodává Zicháčková. Rekola fungují aktuálně v osmi českých městech, v horizontu týdnů přibudou další dvě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…