Lékaři z Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice v Ostravě objevili nové využití přístroje, tzv. průtokového cytometru, který vlastní každá fakultní nemocnice v Česku. Tento přístroj během chvilky pomocí laseru odhalí, jestli má tato nemoc agresivní formu, uvedla Česká televize.
Jako vzorek poslouží kapka krve, kterou lékař od pacienta získá běžným odběrem. „Nádorové buňky měříme v periferní krvi, poté je jen kvantifikujeme. Není v tom žádná dramatická věda, ale právě v jednoduchosti je síla,“ říká Tomáš Jelínek, lékař FNO.
Tímto objevem lékaři modernizovali způsoby, kterými zjišťovali podíl nádorových buněk v krvi. Dříve používali mikroskop, který ale nebyl tak přesný, a proto dokázal nejagresivnější formu mnohočetného myelomu stanovit až od hranice 20 %. Díky tomuto objevu se toto číslo snížilo na 2 %. Ostravští vědci plánují s výzkumy v této oblasti pokračovat. Podle doktora Jelínka pak lékaři mohou pacientům poskytnout takové režimy, které mohou vést k prodloužení života nebo až k jejich vyléčení.
Zdroj: Česká televize
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…