Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Imunitní systém jde přeprogramovat, aby zabíjel rakovinné buňky

Ilustrační foto: Pexels

Rakovina je onemocnění, za kterým stojí slabý imunitní systém. Tato nemoc má na svědomí bezpočet úmrtí a obrovskou bolest. Přesto se na obzoru svitla naděje. Podle vědců by v boji s chorobou mohlo pomoci přeprogramování imunitního systému, informoval server Earth.

Obrovským průlomem je podle odborníků imunoterapie, špičkový přístup, který využívá vlastní obranyschopnost těla k vedení války proti rakovinným buňkám. Náš imunitní systém je komplexní obranná síť složená z různých typů buněk a orgánů. Neustále pracuje na detekci a odstraňování hrozeb, včetně škodlivých bakterií a virů. Rakovinové buňky bohužel vyvíjejí způsoby, jak se maskovat nebo potlačit reakci imunitního systému. To jim umožňuje nekontrolovaně růst a šířit se.

Imunoterapie má za cíl přelstít rakovinu posílením schopnosti imunitního systému rozpoznat a zničit rakovinné buňky. Zavádí látky, které buď přímo posilují imunitní buňky, nebo odstraňují převleky, kterými se rakovinné buňky skrývají. Na rozdíl od chemoterapie, která se zaměřuje na všechny rychle se dělící buňky (zdravé i rakovinné), je imunoterapie přesnější. To má často za následek méně nepříjemných vedlejších účinků pro pacienty.

Cytokiny jdou do boje

Cytokiny jsou malé proteiny, které fungují jako komunikační signály v rámci imunitního systému. Hrají klíčovou roli v koordinaci imunitní reakce, přitahují a aktivují různé imunitní buňky v boji proti hrozbám. „Cytokiny jsou silné a vysoce účinné při stimulaci imunitních buněk k odstranění rakovinných buněk,“ řekl profesor Rong Tong . „Problém je v tom, že jsou tak silné, že pokud se budou volně pohybovat po celém těle, aktivují každou imunitní buňku, se kterou se setkají, což může způsobit hyperaktivní imunitní odpověď a potenciálně fatální vedlejší účinky,“ doplnil.

Cílem vědců bylo využít sílu cytokinů v boji proti rakovině a zároveň minimalizovat jejich potenciální vedlejší účinky. To zahrnovalo vyvinutí metody, jak dopravit cytokiny specificky do místa nádoru, čímž se zabrání jejich nekontrolovanému šíření po těle. Výzkumníci z Virginia Tech se s touto výzvou vypořádali inovativním přístupem k lokalizované cytokinové terapii, ten poskytuje cílenější a kontrolovanější způsob, jak posílit imunitní systém proti rakovině.

Odborníci tedy vyvinuli drobné částice určené k přenášení cytokinových proteinů přímo do nádoru. Tyto částice fungují jako specializované nosiče. Částice mají na svém povrchu „kotvy“ – molekuly, které se mohou specificky vázat na složky v nádoru. Po injekci tyto kotvy pomáhají částicím pevně se přichytit v prostředí nádoru. Kotvící mechanismus zajišťuje, že cytokiny zůstávají primárně v nádoru. To jim brání v šíření po celém těle, což minimalizuje potenciální poškození zdravých buněk a zároveň jim umožňuje vysílat silné signály k přilákání imunitních buněk do místa nádoru.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…