Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ornitologové slaví úspěšnou sezónu hnízdění sýčků. Objevili 59 mláďat

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: birdlife.cz

O třetinu více mláďat sýčků obecných než v loňském roce se vylíhlo na území České republiky. Při kontrole 300 míst v severních Čechách našli ochránci z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR 59 mláďat, v jednom hnízdě dokonce rekordní počet sedmi sýčků obecných. K úspěchu pomohla instalace budek, zabezpečování technických pastí i komunikace s hospodáři.

Ze 300 kontrolovaných lokalit objevili ornitologové přítomnost sýčků v 54, hnízdění pak v 29. Zatímco v loňském roce sýčkové vyvedli 43 mláďat, letos to bylo už 59. „Bohužel jen malá část sýčků se dožije následujícího roku. Tato malá sovička často umírá pod koly aut nebo v technických pastech, jako jsou napáječky pro dobytek, komíny, roury či sudy s vodou,“ vysvětluje Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků v Česku.

V minulých letech i letos vyvěšovali ornitologové speciální budky zabezpečené před predátory. V letošní sezóně jich bylo připraveno 99. „Sýčkové navštívili 27 procent našich budek, ať už se jednalo o hnízdění nebo o pouhé prozkoumání,“ říká Šálek. Letos poprvé pak odborníci instalovali i chytré budky s kamerami, které zaznamenávají dění uvnitř budek a pomáhají ornitologům lépe poznat život sýčků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …