Ornitologové slaví úspěšnou sezónu hnízdění sýčků. Objevili 59 mláďat

Zdroj fotografie: birdlife.cz

O třetinu více mláďat sýčků obecných než v loňském roce se vylíhlo na území České republiky. Při kontrole 300 míst v severních Čechách našli ochránci z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR 59 mláďat, v jednom hnízdě dokonce rekordní počet sedmi sýčků obecných. K úspěchu pomohla instalace budek, zabezpečování technických pastí i komunikace s hospodáři.

Ze 300 kontrolovaných lokalit objevili ornitologové přítomnost sýčků v 54, hnízdění pak v 29. Zatímco v loňském roce sýčkové vyvedli 43 mláďat, letos to bylo už 59. „Bohužel jen malá část sýčků se dožije následujícího roku. Tato malá sovička často umírá pod koly aut nebo v technických pastech, jako jsou napáječky pro dobytek, komíny, roury či sudy s vodou,“ vysvětluje Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků v Česku.

V minulých letech i letos vyvěšovali ornitologové speciální budky zabezpečené před predátory. V letošní sezóně jich bylo připraveno 99. „Sýčkové navštívili 27 procent našich budek, ať už se jednalo o hnízdění nebo o pouhé prozkoumání,“ říká Šálek. Letos poprvé pak odborníci instalovali i chytré budky s kamerami, které zaznamenávají dění uvnitř budek a pomáhají ornitologům lépe poznat život sýčků.

Autor článku

Eva Krejčí