Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníci z ČVUT a Akademie věd vyvinuli novou polomasku proti virům

Zdroj fotografií: praha.eu

Respirátory FFP2, které se aktuálně dovážejí z ciziny, mají i své nevýhody – často dobře nepřiléhají k obličeji a jsou tak nefunkční. Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Akademie věd ČR představili nový druh masky vyrobený na 3D tiskárně. Ten by mohl pomoci zlepšit ochranu před virem nejen pro Pražany. Ochranná polomaska má nejen dokonale přiléhat, ale také se může používat opakovaně.

Nově vyvinutá maska má oproti respirátorům několik výhod. Dobře sedí na obličeji, dá se prakticky přizpůsobit každému na míru, lze ji dezinfikovat a používat opakovaně. Stejně tak je nový druh masky výrazně levnější než respirátory, při sériové výrobě dokonce o desítky korun za kus. Používáním českých masek by také Praha mohla podpořit přímo české výrobce. 

V úterý dostali prvních 200 kusů na praktické vyzkoušení naši pracovníci v první linii. Pokud se to osvědčí i v běžné praxi, tak do deseti dnů je možné rozjet sériovou výrobu. Podle vyjádření dodavatelů by kapacita produkce lisovaných polomasek mohla být cca 10 tisíc týdně za nesrovnatelně nižších nákladů než z 3D tisku. Pak budeme moci zajistit kvalitní ochranu nejen pro ty, kteří jsou v první linii,“ řekl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hubáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …