Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníci z ČVUT a Akademie věd vyvinuli novou polomasku proti virům

Zdroj fotografií: praha.eu

Respirátory FFP2, které se aktuálně dovážejí z ciziny, mají i své nevýhody – často dobře nepřiléhají k obličeji a jsou tak nefunkční. Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Akademie věd ČR představili nový druh masky vyrobený na 3D tiskárně. Ten by mohl pomoci zlepšit ochranu před virem nejen pro Pražany. Ochranná polomaska má nejen dokonale přiléhat, ale také se může používat opakovaně.

Nově vyvinutá maska má oproti respirátorům několik výhod. Dobře sedí na obličeji, dá se prakticky přizpůsobit každému na míru, lze ji dezinfikovat a používat opakovaně. Stejně tak je nový druh masky výrazně levnější než respirátory, při sériové výrobě dokonce o desítky korun za kus. Používáním českých masek by také Praha mohla podpořit přímo české výrobce. 

V úterý dostali prvních 200 kusů na praktické vyzkoušení naši pracovníci v první linii. Pokud se to osvědčí i v běžné praxi, tak do deseti dnů je možné rozjet sériovou výrobu. Podle vyjádření dodavatelů by kapacita produkce lisovaných polomasek mohla být cca 10 tisíc týdně za nesrovnatelně nižších nákladů než z 3D tisku. Pak budeme moci zajistit kvalitní ochranu nejen pro ty, kteří jsou v první linii,“ řekl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hubáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.