Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníci z ČVUT a Akademie věd vyvinuli novou polomasku proti virům

Zdroj fotografií: praha.eu

Respirátory FFP2, které se aktuálně dovážejí z ciziny, mají i své nevýhody – často dobře nepřiléhají k obličeji a jsou tak nefunkční. Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Akademie věd ČR představili nový druh masky vyrobený na 3D tiskárně. Ten by mohl pomoci zlepšit ochranu před virem nejen pro Pražany. Ochranná polomaska má nejen dokonale přiléhat, ale také se může používat opakovaně.

Nově vyvinutá maska má oproti respirátorům několik výhod. Dobře sedí na obličeji, dá se prakticky přizpůsobit každému na míru, lze ji dezinfikovat a používat opakovaně. Stejně tak je nový druh masky výrazně levnější než respirátory, při sériové výrobě dokonce o desítky korun za kus. Používáním českých masek by také Praha mohla podpořit přímo české výrobce. 

V úterý dostali prvních 200 kusů na praktické vyzkoušení naši pracovníci v první linii. Pokud se to osvědčí i v běžné praxi, tak do deseti dnů je možné rozjet sériovou výrobu. Podle vyjádření dodavatelů by kapacita produkce lisovaných polomasek mohla být cca 10 tisíc týdně za nesrovnatelně nižších nákladů než z 3D tisku. Pak budeme moci zajistit kvalitní ochranu nejen pro ty, kteří jsou v první linii,“ řekl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hubáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…