Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Objednané jídlo zvyšuje pocit štěstí o 52 procent. Po duši nejvíc pohladí indická kuchyně

Ilustrační foto: Depositphotos

Dobré jídlo zaručeně zvedne náladu. Když ho navíc nemusíte sami vařit, účinek se ještě násobí. Společnost Liferando ve svém experimentu zjistila, že objednávání jídla zvyšuje pocit štěstí o více než padesát procent. Pocit uspokojení přináší hlavně indická kuchyně, sushi nebo burgery.

Objednat si dobré jídlo, těšit se na něj a pak si ho vychutnat – s tímto příjemným rituálem zpravidla přichází i pozitivní pocity. Lze je ale vyjádřit číselně? Rakouská rozvážková společnost Lieferando se o to ve svém experimentu pokusila. Více než dva tisíce účastníků podstoupilo test BMIS (z anglického Brief Mood Introspection Scale), který měřil jejich emocionální reakce na jedenáct různých jídel.

A výsledek? Ukázalo se, že pocit štěstí nejvíce zvyšuje indická kuchyně. Po jídle měli strávníci až o 82 procent bodů BMIS více než před ním. Není divu, vždyť například kurkuma, která je v indických pokrmech hojně obsažena, patří k základním léčivým prvkům ájurvédy – nejstaršího a nejholističtějšího systému péče o zdraví těla i duše. Mezi další výrazné zlepšováky nálady patří sushi a burgery. Ty podle výzkumu zvyšují štěstí až o 70 procent. Na dobrou náladu strávníků má skvělý vliv i pizza nebo poctivý řízek.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Máte rádi mořské plody? Dánští vědci je vyrábí z hub, ale chutnají jak z oceánu

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…