Dobré jídlo zaručeně zvedne náladu. Když ho navíc nemusíte sami vařit, účinek se ještě násobí. Společnost Liferando ve svém experimentu zjistila, že objednávání jídla zvyšuje pocit štěstí o více než padesát procent. Pocit uspokojení přináší hlavně indická kuchyně, sushi nebo burgery.
Objednat si dobré jídlo, těšit se na něj a pak si ho vychutnat – s tímto příjemným rituálem zpravidla přichází i pozitivní pocity. Lze je ale vyjádřit číselně? Rakouská rozvážková společnost Lieferando se o to ve svém experimentu pokusila. Více než dva tisíce účastníků podstoupilo test BMIS (z anglického Brief Mood Introspection Scale), který měřil jejich emocionální reakce na jedenáct různých jídel.
A výsledek? Ukázalo se, že pocit štěstí nejvíce zvyšuje indická kuchyně. Po jídle měli strávníci až o 82 procent bodů BMIS více než před ním. Není divu, vždyť například kurkuma, která je v indických pokrmech hojně obsažena, patří k základním léčivým prvkům ájurvédy – nejstaršího a nejholističtějšího systému péče o zdraví těla i duše. Mezi další výrazné zlepšováky nálady patří sushi a burgery. Ty podle výzkumu zvyšují štěstí až o 70 procent. Na dobrou náladu strávníků má skvělý vliv i pizza nebo poctivý řízek.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…