Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hmyz jako udržitelná potravina. Lidé jej považují za spolehlivý zdroj bílkovin

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Grilovaní cvrčci k obědu? Proč ne? Odborníci z Universitat Oberta de Catalunya v nové studii odhalili, že většina lidí počítá s jedlým hmyzem jako udržitelným zdrojem potravy v budoucnosti, informoval server Earth.

Analýzy se účastnilo více než tisíc respondentů. Až 58 procent z nich souhlasilo s tím, že hmyz by se mohl pro lidi stát v budoucnu spolehlivým zdrojem bílkovin. Kromě toho výzkumníci zjistili, že pouze 13 procent účastníků průzkumu někdy hmyz ochutnalo. „Podstatné zlepšení zdravotního stavu lidí, hygienických podmínek a průměrné délky života ve většině zemí za posledních 50 let znamená předpoklad, že světová populace do roku 2050 značně vzroste,“ napsali autoři studie. „Rostoucí náklady na produkci živočišných bílkovin a zvyšující se environmentální tlak na zemědělství a chov dobytka vyžadují hledání alternativ pro produkci potravin, které zohlední nutriční, environmentální a sociokulturní rozměry udržitelnosti potravin,“ dodali.

Rozšíření podávání hmyzu na našich talířích je však spíše hudbou budoucnosti. Až 82 procent respondentů uvedlo, že nejsou momentálně připraveni zařadit hmyz do své běžné stravy. Celkem 71 procent dotazovaných uvedlo, že by hmyz doma nevařili. Navíc 81 procent osob uvedlo, že strávníci v restauracích podle nich nejsou připraveni na pokrmy obsahující hmyz.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a MDPI

Související články

Zaručeně zlepší den

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…