Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapr zaostává. Jaké jídlo nahradilo tradiční štědrovečerní večeři?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Když si představíme českou štědrovečerní večeři, obvykle jde o mísu bramborového salátu a smažené řízky z kapra. Doba se však mění. Podle průzkumu firmy Instant Research, která jej zpracovala pro společnost Bohemia Sekt, převládá v českých kuchyních na Štědrý den kuřecí řízek.

Průzkum se věnoval tomu, co Čechům při oslavách Vánoc nesmí chybět. Smažený řízek vyhrál nad kaprem o několik hlasů. Skóroval zejména u mladší generace. Kapra s bramborovým salátem si za svůj nejoblíbenější sváteční pokrm vybrala téměř polovina lidí ve věku 54 až 65 let, u lidí ve věku 18 až 26 let to byla jen třetina. Největší oblibu přisoudila mladá generace řízku se salátem, celkem 53 procent.

Analýza se přitom netýkala pouze hlavního štědrovečerního chodu. Z vánočního cukroví jsou nejoblíbenějším druhem Čechů vosí hnízda. Sáhne po nich 30 procent osob, čímž hnízda o procento předstihla vanilkové rohlíčky. Téměř čtvrtina lidí má nejradši cukroví z lineckého těsta, desetina perníčky. Na Silvestra pak táhnou především chlebíčky a jednohubky. „Chlebíčky, které se u nás servírují přes 100 let, vnímáme jako národní bohatství,“ uvedla společnost Instant Research. Veku a další suroviny na chlebíčky kupují na silvestra dvě třetiny Čechů. Jak to máte vy?

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Cestující v Coloradu se podívala z okna vlaku – a našla pohřešovanou turistku

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…