Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapr zaostává. Jaké jídlo nahradilo tradiční štědrovečerní večeři?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Když si představíme českou štědrovečerní večeři, obvykle jde o mísu bramborového salátu a smažené řízky z kapra. Doba se však mění. Podle průzkumu firmy Instant Research, která jej zpracovala pro společnost Bohemia Sekt, převládá v českých kuchyních na Štědrý den kuřecí řízek.

Průzkum se věnoval tomu, co Čechům při oslavách Vánoc nesmí chybět. Smažený řízek vyhrál nad kaprem o několik hlasů. Skóroval zejména u mladší generace. Kapra s bramborovým salátem si za svůj nejoblíbenější sváteční pokrm vybrala téměř polovina lidí ve věku 54 až 65 let, u lidí ve věku 18 až 26 let to byla jen třetina. Největší oblibu přisoudila mladá generace řízku se salátem, celkem 53 procent.

Analýza se přitom netýkala pouze hlavního štědrovečerního chodu. Z vánočního cukroví jsou nejoblíbenějším druhem Čechů vosí hnízda. Sáhne po nich 30 procent osob, čímž hnízda o procento předstihla vanilkové rohlíčky. Téměř čtvrtina lidí má nejradši cukroví z lineckého těsta, desetina perníčky. Na Silvestra pak táhnou především chlebíčky a jednohubky. „Chlebíčky, které se u nás servírují přes 100 let, vnímáme jako národní bohatství,“ uvedla společnost Instant Research. Veku a další suroviny na chlebíčky kupují na silvestra dvě třetiny Čechů. Jak to máte vy?

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě už mohou využívat i Češi

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …