Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový domov uleví dospělým autistům i jejich vyčerpaným blízkým

3 minuty radosti
Diakonie Praha postaví nový dům pro autisty. Foto: Diakonie Praha

Až dvě procenta lidí se rodí s obtížemi typickými pro poruchu autistického spektra. Specializovaných pracovišť, která nabízí odpovídající služby a zázemí, je ale nedostatek. To chce změnit Diakonie Praha, která v hlavním městě vybuduje nové zařízení pro dospělé autisty. Vedle podpory ministerstva bude potřebovat také pomoc dárců.

Péče o potomka s autismem je pro pečující rodiny velmi náročná. Často vede k vyčerpání, stresu a sociální izolaci, velkým strašákem je také budoucnost. Najít vhodné pobytové zařízení pro dospělého autistu, obzvláště v případě kombinovaného postižení nebo náročné péče, je totiž téměř nemožné. „Radkovi je 31 let. Milujeme ho. Chtěli bychom mu zajistit kvalitní a láskyplnou péči do budoucna, kdy už nám, rodičům s přibývajícími roky, nebudou stačit síly nebo až syn zůstane sám bez naší pomoci“, říká paní Dagmar, jejíž syn nyní využívá v Diakonii Praha týdenní stacionář.

Projekt má ulevit pečujícím rodinám. Foto: Diakonie Praha

Do budoucna má v podobných případech pomoci právě nový dům v pražských Stodůlkách. Diakonie zde ke stávající budově dostaví nové centrum, které bude fungovat 365 dní v roce, 24 hodin denně a bude stabilním domovem pro dospělé klienty s těžší formou autismu a trvalým bydlištěm v Praze, kteří potřebují individuální, intenzivní, a hlavně neustálou péči.

V novém domově vytvoříme téměř domácí prostředí s vyšší mírou podpory klientům. K dispozici budou mít převážně jednolůžkové pokoje, včetně veškerého zázemí. Zabezpečíme také budoucí provoz, k němuž ale potřebujeme adekvátně početný a vyškolený personál, který bude klientům neustále k ruce pro potřeby každodenního života,“ vysvětluje Jakub Suchel, ředitel Diakonie Praha.

Nové centrum nabídne dospělým autistům domov i nepřetržitou péči. Foto: Diakonie Praha

Stavět se začne už letos v létě, dokončení je v plánu na začátku roku 2023. Dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí však pokryje jen dvě třetiny z celkových 20 milionů korun. Zbytek musí organizace sehnat sama prostřednictvím veřejné sbírky, kterou pro tyto účely založila.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…