I přes čím dál vyšší motivaci českých spotřebitelů nakupovat zdravě se často nejedná o snadný úkol. Klasické značení výživových hodnot na obalech je totiž pro mnoho lidí nesrozumitelné. Vědci proto přišli s novým nutričním značením, které má vést ke zdravějšímu stravování populace.
O jednotném značení na obalech nyní diskutují státy Evropské unie, které by k finálnímu rozhodnutí měly dojít v roce 2022. S paušálním značením potravin navíc kromě odborníků souhlasí i 80 % české populace. „Současný systém označování složení potravin je sice komplexní, ale pro běžného člověka málo srozumitelný. I proto už nějakou dobu diskutujeme o tom, jak zjednodušeně, nejlépe pomocí grafiky, nutriční hodnotu potravin znázornit,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.
Jednou ze zvažovaných možností je metoda Nutri-Score, která již na dobrovolné bázi funguje v několika evropských zemích. Systém je založený na principu barevných štítků na přední straně obalů potravin, které pomocí škály od A (zelená) do E (červená) hodnotí nutriční kvalitu produktu. Cílem metody je poskytnout lidem srozumitelný nástroj pro rozpoznání a porovnání zdravotní prospěšnosti potravin. Nutri-Score však prozatím nelze použít na všechny druhy jídla. Hodnocení výživové hodnoty je totiž založené například na podílu tuků, a přirozené potraviny, jako je máslo či losos, by pak automaticky skončily v červené kategorii.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…