Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda značení obalů podává zákazníkům srozumitelnou informaci o výživové kvalitě potravin

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

I přes čím dál vyšší motivaci českých spotřebitelů nakupovat zdravě se často nejedná o snadný úkol. Klasické značení výživových hodnot na obalech je totiž pro mnoho lidí nesrozumitelné. Vědci proto přišli s novým nutričním značením, které má vést ke zdravějšímu stravování populace.

O jednotném značení na obalech nyní diskutují státy Evropské unie, které by k finálnímu rozhodnutí měly dojít v roce 2022. S paušálním značením potravin navíc kromě odborníků souhlasí i 80 % české populace. „Současný systém označování složení potravin je sice komplexní, ale pro běžného člověka málo srozumitelný. I proto už nějakou dobu diskutujeme o tom, jak zjednodušeně, nejlépe pomocí grafiky, nutriční hodnotu potravin znázornit,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Jednou ze zvažovaných možností je metoda Nutri-Score, která již na dobrovolné bázi funguje v několika evropských zemích. Systém je založený na principu barevných štítků na přední straně obalů potravin, které pomocí škály od A (zelená) do E (červená) hodnotí nutriční kvalitu produktu. Cílem metody je poskytnout lidem srozumitelný nástroj pro rozpoznání a porovnání zdravotní prospěšnosti potravin. Nutri-Score však prozatím nelze použít na všechny druhy jídla. Hodnocení výživové hodnoty je totiž založené například na podílu tuků, a přirozené potraviny, jako je máslo či losos, by pak automaticky skončily v červené kategorii.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …