Epidemie se zdárně chýlí ke konci, opatření polevují a my můžeme odložit roušky. Kam s nimi? Do popelnice? Nikoliv – máme pro vás lákavější řešení, které je i přínosnější. Věnujte svou nyní už nepotřebnou ústenku do sbírky roušek. Později ji najdete vystavenou v muzeu.
Národopisné muzeum Plzeňska od roku 1915 vybranými předměty dokumentuje společenské proměny a každodenní život obyvatel Plzně. Institut chce zaznamenat i současnou situaci, která je bezesporu unikátní. Jejím nejvýraznějším symbolem jsou přitom roušky, které jsme nosili všichni bez výjimky. Mnozí z nás si přitom ústenky šili sami, což si vyžádalo kreativitu a často improvizaci. „Rádi bychom v našich sbírkách měli do budoucna zastoupeny doklady naší společné tvořivosti a schopnosti se vypořádat i s touto těžkou zkouškou,“ informovali představitelé muzea.
Každý člověk se nyní může zapojit do sbírky nepotřebných roušek. V průjezdu Národopisného muzea Plzeňska na náměstí Republiky 13 stojí speciální sběrný box, do něhož mohou zájemci ústenky věnovat. Je potřeba je do nádoby vkládat zabalené v igelitovém sáčku. Součástí může být také lísteček se jménem jejich tvůrce, popřípadě dalšími informacemi vzniku roušky a jejím používání.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…