Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohu to recyklovat? Odborníci radí, co dávat a co nedávat do recyklačního koše

6 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Recyklace je klíčovou součástí udržitelného života, ale mnozí z nás si nejsou jisti, co lze a co nelze recyklovat, když každý den míříme k odpadkovému koši. Podle odborníků tak lenost není jediným důvodem, proč lidé netřídí odpad – často jen nemají dostatečné informace, píše server Eco News. Zde je výčet nejčastějších druhů odpadu, u kterých často tápeme, kam vlastně patří.

Na úvod je také nutné říci, že ne vše, co vhodíme do třídících popelnic, se automaticky recykluje. Proto je klíčovým návykem se snažit vůbec odpad netvořit a spíše ho minimalizovat. Ale pokud již nějaký ten odpad vyprodukujeme, je určitě dobré vědět, kam s ním. Poradce pro udržitelnost Nick Torday říká, že recyklační systémy jsou obtížně pochopitelné a tak trochu „rozbité“. Není se čemu divit. Porozumět tomu, kam který druh odpadu patří, je občas trochu matoucí.

Komplikované recyklační systémy

Začátkem tohoto roku OSN schválila přelomovou dohodu o vytvoření vůbec první globální smlouvy o znečišťování plasty na světě. Na pozadí této významné dohody je zapotřebí „zásadní systematické přepracování designu, výroby a spotřeby plastů“.

Recyklace je systém, který by se dal zlepšit. Podle YouGov si jen 8 procent lidí myslí, že recyklační štítky jsou jasně pochopitelné – a to vede k častému googlování ze strany zmatených spotřebitelů. Jaké jsou nejčastěji vyhledávané předměty v domácnosti?
Balicí společnost Lifestyle Packaging se podívala na data vyhledávání od Googlu, aby zjistila, ze kterých položek jsou lidé nejvíce zmateni.

Ilustrační foto: Pixabay

Mohu recyklovat polystyren? 112 000 vyhledávání

Polystyren lze recyklovat, ale ne doma, Jde o komplikovaný proces, je proto nejlepší pokusit se omezit množství používaného polystyrenu, nebo aspoň najít nové kreativní způsoby, jak ho znovu použít. Další možností je vyvinout tlak na online prodejce, aby přestali používat polystyren jako obal, protože jeho použití tvoří velké procento v celkovém množství užitých obalových materiálů. Každopádně u nás patří polystyren do žluté popelnice. Jedná se však jen o ten čistý, obalový. Oproti tomu stavební polystyren patří na sběrný dvůr.

Mohu recyklovat kávové kapsle? 73 600 vyhledávání

Kávové kapsle jsou další každodenní věcí, kterou lze teoreticky recyklovat, ale většinou k tomu nedochází. Jejich malé rozměry a nízká hmotnost znesnadňují manipulaci a kávová sedlina může kontaminovat recyklovatelné části. Velkým problémem je také kombinace použití různých materiálů. Nejlepším řešením je zkrátka vypustit kávové kapsle úplně. Pokud ale nemáte jinou možnost, než je použít, kupte si ty, které jsou doma kompostovatelné. Ty mohou být přidány do zahradního odpadu, kde se přirozeně rozloží.

Mohu recyklovat obaly od chipsů? 31 200 vyhledávání


I když mají často obaly od chipsů na zadní straně symbol recyklace, jednotlivé balíčky nelze doma recyklovat. A to především kvůli kombinaci materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, což činí recyklaci nákladnou a složitou. Proto takové druhy obalů bohužel častěji končí ve spalovnách.

Mohu recyklovat Tetra Pak (kartonové krabice)? 28 000 vyhledávání

Tyto kartony, stejně jako krabice od džusů, lze recyklovat, ale pouze v určitých oblastech. Tetra Paky jsou až z 90 procent vyrobené z lepenky, ale mají vložku z hliníkové fólie a plastový uzávěr, což může ztížit proces recyklace. Kam s takovými obaly? Hledejte na recyklačních popelnicích oranžovou značku značící možnost vhození tetrapaků. Může se objevit jak na popelnicích na plasty, tak i na papír. Záleží na místě vašeho bydliště.

Mohu recyklovat žárovky? 19 600 vyhledávání

Staré klasické žárovky nelze recyklovat a měly by být vyhozeny do běžného odpadu. Novější energeticky úsporné žárovky však lze recyklovat na většině větších sběrných dvorů, jelikož se jedná o elektroodpad. Nejlepší je LEDky odevzdat v obchodě, kde byly zakoupeny (nebo i v jiném obchodě). Je tu i možnost vhození do speciální popelnice na elektroodpad.

Mohu recyklovat balíčky od léků? 13 600 vyhledávání

Blistrové obaly jsou vyrobeny z PVC. Aby vaše léky ochránily před kontaminací, musí být velmi odolné. Samotné prázdné blistry nejsou k recyklaci vhodné. Lékárny je však často sbírají, aby je změnily na plastové pelety, ze kterých lze vyrobit recyklované plastové výrobky. Kartonové a papírové obaly, ve kterých jsou léky prodávány, lze recyklovat.

Mohu recyklovat zubní pastu? 6 200 vyhledávání

Tuby na zubní pasty jsou často vyrobeny ze směsi materiálů včetně plastu a kovu. To může znesnadnit jejich recyklaci. Pokud se jedná zrovna o tuto variantu, patří do směsného odpadu. V případě plastových či celokovových obalů patří do příslušné popelnice na daný druh odpadu.

Co je to wishcycling?

Wishcycling je praxe vkládání odpadu do recyklačního koše v naději, že bude recyklován, i když může být nevhodný, kontaminovaný nebo jen částečně recyklovatelný.

To může vést k tomu, že předmět bude odeslán na skládku – dokonce i ten, který by jinak bylo možné recyklovat. A to je celkem škoda. Nejste-li si u některé položky jisti, je lepší ji umístit do běžného odpadu. Pokud do procesu třídění vstoupí nerecyklovatelný předmět, může to vést k obstrukci, nebo dokonce poškození strojního zařízení, což vede ke zpožděním a následně k masivnímu nahromadění objemu recyklátu čekajícího na zpracování.

Před vyhozením odpadku si proto vždy kontrolujte a ověřujte, kam patří.

Zdroj: Eco News

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…