Recyklace je klíčovou součástí udržitelného života, ale mnozí z nás si nejsou jisti, co lze a co nelze recyklovat, když každý den míříme k odpadkovému koši. Podle odborníků tak lenost není jediným důvodem, proč lidé netřídí odpad – často jen nemají dostatečné informace, píše server Eco News. Zde je výčet nejčastějších druhů odpadu, u kterých často tápeme, kam vlastně patří.
Na úvod je také nutné říci, že ne vše, co vhodíme do třídících popelnic, se automaticky recykluje. Proto je klíčovým návykem se snažit vůbec odpad netvořit a spíše ho minimalizovat. Ale pokud již nějaký ten odpad vyprodukujeme, je určitě dobré vědět, kam s ním. Poradce pro udržitelnost Nick Torday říká, že recyklační systémy jsou obtížně pochopitelné a tak trochu „rozbité“. Není se čemu divit. Porozumět tomu, kam který druh odpadu patří, je občas trochu matoucí.
Začátkem tohoto roku OSN schválila přelomovou dohodu o vytvoření vůbec první globální smlouvy o znečišťování plasty na světě. Na pozadí této významné dohody je zapotřebí „zásadní systematické přepracování designu, výroby a spotřeby plastů“.
Recyklace je systém, který by se dal zlepšit. Podle YouGov si jen 8 procent lidí myslí, že recyklační štítky jsou jasně pochopitelné – a to vede k častému googlování ze strany zmatených spotřebitelů. Jaké jsou nejčastěji vyhledávané předměty v domácnosti?
Balicí společnost Lifestyle Packaging se podívala na data vyhledávání od Googlu, aby zjistila, ze kterých položek jsou lidé nejvíce zmateni.
Polystyren lze recyklovat, ale ne doma, Jde o komplikovaný proces, je proto nejlepší pokusit se omezit množství používaného polystyrenu, nebo aspoň najít nové kreativní způsoby, jak ho znovu použít. Další možností je vyvinout tlak na online prodejce, aby přestali používat polystyren jako obal, protože jeho použití tvoří velké procento v celkovém množství užitých obalových materiálů. Každopádně u nás patří polystyren do žluté popelnice. Jedná se však jen o ten čistý, obalový. Oproti tomu stavební polystyren patří na sběrný dvůr.
Kávové kapsle jsou další každodenní věcí, kterou lze teoreticky recyklovat, ale většinou k tomu nedochází. Jejich malé rozměry a nízká hmotnost znesnadňují manipulaci a kávová sedlina může kontaminovat recyklovatelné části. Velkým problémem je také kombinace použití různých materiálů. Nejlepším řešením je zkrátka vypustit kávové kapsle úplně. Pokud ale nemáte jinou možnost, než je použít, kupte si ty, které jsou doma kompostovatelné. Ty mohou být přidány do zahradního odpadu, kde se přirozeně rozloží.
I když mají často obaly od chipsů na zadní straně symbol recyklace, jednotlivé balíčky nelze doma recyklovat. A to především kvůli kombinaci materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, což činí recyklaci nákladnou a složitou. Proto takové druhy obalů bohužel častěji končí ve spalovnách.
Tyto kartony, stejně jako krabice od džusů, lze recyklovat, ale pouze v určitých oblastech. Tetra Paky jsou až z 90 procent vyrobené z lepenky, ale mají vložku z hliníkové fólie a plastový uzávěr, což může ztížit proces recyklace. Kam s takovými obaly? Hledejte na recyklačních popelnicích oranžovou značku značící možnost vhození tetrapaků. Může se objevit jak na popelnicích na plasty, tak i na papír. Záleží na místě vašeho bydliště.
Staré klasické žárovky nelze recyklovat a měly by být vyhozeny do běžného odpadu. Novější energeticky úsporné žárovky však lze recyklovat na většině větších sběrných dvorů, jelikož se jedná o elektroodpad. Nejlepší je LEDky odevzdat v obchodě, kde byly zakoupeny (nebo i v jiném obchodě). Je tu i možnost vhození do speciální popelnice na elektroodpad.
Blistrové obaly jsou vyrobeny z PVC. Aby vaše léky ochránily před kontaminací, musí být velmi odolné. Samotné prázdné blistry nejsou k recyklaci vhodné. Lékárny je však často sbírají, aby je změnily na plastové pelety, ze kterých lze vyrobit recyklované plastové výrobky. Kartonové a papírové obaly, ve kterých jsou léky prodávány, lze recyklovat.
Tuby na zubní pasty jsou často vyrobeny ze směsi materiálů včetně plastu a kovu. To může znesnadnit jejich recyklaci. Pokud se jedná zrovna o tuto variantu, patří do směsného odpadu. V případě plastových či celokovových obalů patří do příslušné popelnice na daný druh odpadu.
Wishcycling je praxe vkládání odpadu do recyklačního koše v naději, že bude recyklován, i když může být nevhodný, kontaminovaný nebo jen částečně recyklovatelný.
To může vést k tomu, že předmět bude odeslán na skládku – dokonce i ten, který by jinak bylo možné recyklovat. A to je celkem škoda. Nejste-li si u některé položky jisti, je lepší ji umístit do běžného odpadu. Pokud do procesu třídění vstoupí nerecyklovatelný předmět, může to vést k obstrukci, nebo dokonce poškození strojního zařízení, což vede ke zpožděním a následně k masivnímu nahromadění objemu recyklátu čekajícího na zpracování.
Před vyhozením odpadku si proto vždy kontrolujte a ověřujte, kam patří.
Zdroj: Eco News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…