Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Třiďte olej z domácnosti na biopaliva

Třídit můžete všechny v domácnosti užívané oleje a tuky. Ilustrační foto: Pixabay

Češi jsou v recyklaci velmi důslední a teď si mohou na seznam přidat další položku ke třídění – olej a tuk. Česká klasika – smažený řízek se bez smažení prostě neobejde, a co pak s olejem či sádlem z pánve? Místo směsného odpadu využijte možnosti třídění.

Iniciativa Třídím olej má za úkol upozornit občany, že i všechny v domácnosti užívané oleje a tuky se dají třídit. Ať už jde o olej z konzervy, nakládaných pochoutek, po smažení, z friťáku, vysmažená slanina (i když takto získané sádlo si spíše schovejte na další vaření), tuk z masa po pečení, z fondue atd., stačí ho slít do PET lahve a odnést na sběrné místo (na webu Třídím olej najdete mapu). Většina měst dokonce nabízí odvoz takových PET lahví společně s popelnicí na běžný odpad. Proč ne jiná nádoba? Sklo by se při svozu mohlo rozbít a papír ho vsákne. Samozřejmě tuk nejdříve nechte vychladnout, horká tekutina by mohla PET lahev deformovat.

Vylévali jste doteď olej do výlevky či záchodu, nebo dokonce na kompost? Tento postup je nesprávný. Oleje a tuky mohou způsobit ucpání a někdy až havárii odpadního potrubí a na kompost rozhodně tuk nepatří, protože kontaminuje půdu. Správnou likvidací použitých tuků předejdete znečisťování odpadních vod a redukujete množství CO2 v ovzduší. A co je nejdůležitější, vyčištěný a zpracovaný olej z odpadu se stává surovinou pro výrobu biopaliv do automobilů nebo třeba letadel, takže se nemusí pěstovat více řepky, která podle některých zdrojů naši půdu vysušuje a vadí zvěři kvůli použitým pesticidům.

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z tridimolej.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…