Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dveře nebo trika z PET lahví? Jak nám recyklace může pomoci k novým materiálům

Plastové lahve jsou velmi funkčním materiálem. Foto: Pixabay

Ekologie a recyklace nerezonují jen mezi obyčejnými lidmi, řeší je velmi intenzivně také firmy, mimo jiné i z pohledu použití nových materiálů. V Česku si už teď můžete zakoupit triko z recyklovaných PET lahví, brzy si budete moci zakoupit i dveře ze stejného materiálu.

Ústecká společnost Malfini se kromě organické bavlny, bambusu a viskózy pustila také do výroby trik z recyklovaných PET lahví, protože udržitelná móda jim není cizí. Poptávka po těchto materiálech sílí a zákazník na první pohled ani nepozná, že nejde o bavlnu. PET lahve se drtí a poté rozeberou na vlákna, z nichž se může oděv ušít. Mají dokonce mezinárodní certifikaci, což je náročné, ale stejně jim to za to stojí. PET lahvím dávají nový život.

Pozadu ale není ani český výrobce dveří Sapeli. Dřeva byl v posledních letech kvůli kůrovci dostatek, ale nebude tomu tak navždy, a tak již testují jiné materiály, které by dřevo mohly nahradit, i z ekologického hlediska. Jednou z možností jsou právě PET lahve – materiál z nich právě prochází interními testy. Použít by se daly jako výplň dveří nebo k výrobě konstrukce. Kromě toho Sapeli dokončuje výrobu desek z lněných vláken. Dalším materiálem nabízejícím se k testování je tetrapak.

Firmy se obecně předhánějí v nápadech pro využití recyklovaných materiálů, a tak jednou možná zažijeme Zemi bez zbytečného odpadu.

Zdroj: CzechCrunch, ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…