Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dveře nebo trika z PET lahví? Jak nám recyklace může pomoci k novým materiálům

Plastové lahve jsou velmi funkčním materiálem. Foto: Pixabay

Ekologie a recyklace nerezonují jen mezi obyčejnými lidmi, řeší je velmi intenzivně také firmy, mimo jiné i z pohledu použití nových materiálů. V Česku si už teď můžete zakoupit triko z recyklovaných PET lahví, brzy si budete moci zakoupit i dveře ze stejného materiálu.

Ústecká společnost Malfini se kromě organické bavlny, bambusu a viskózy pustila také do výroby trik z recyklovaných PET lahví, protože udržitelná móda jim není cizí. Poptávka po těchto materiálech sílí a zákazník na první pohled ani nepozná, že nejde o bavlnu. PET lahve se drtí a poté rozeberou na vlákna, z nichž se může oděv ušít. Mají dokonce mezinárodní certifikaci, což je náročné, ale stejně jim to za to stojí. PET lahvím dávají nový život.

Pozadu ale není ani český výrobce dveří Sapeli. Dřeva byl v posledních letech kvůli kůrovci dostatek, ale nebude tomu tak navždy, a tak již testují jiné materiály, které by dřevo mohly nahradit, i z ekologického hlediska. Jednou z možností jsou právě PET lahve – materiál z nich právě prochází interními testy. Použít by se daly jako výplň dveří nebo k výrobě konstrukce. Kromě toho Sapeli dokončuje výrobu desek z lněných vláken. Dalším materiálem nabízejícím se k testování je tetrapak.

Firmy se obecně předhánějí v nápadech pro využití recyklovaných materiálů, a tak jednou možná zažijeme Zemi bez zbytečného odpadu.

Zdroj: CzechCrunch, ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…