Kdo v době železné vládl na stolové hoře Vladaři a koho zobrazuje opuková hlava ze Mšeckých Žehrovic? Odpovědi na tyto a další otázky se mohou zájemci dozvědět během komentovaných prohlídek v rámci akce Archeologické léto, kterou připravily archeologické ústavy Akademie věd České republiky. Potrvá až do začátku září.
Na návštěvníky letošního Archeologického léta čeká celkem devadesát archeologických památek. Díky komentovaným prohlídkám s odborníky se účastníci seznámí s historií našich předků a dozví se, co lze vyčíst z terénních reliktů pravěkých mohylníků nebo jak vypadalo středověké dolování.
Na vybraných místech, kde aktuálně archeologický výzkum probíhá, lidé uslyší také praktické informace o práci archeologů, v Polešovicích si dokonce budou moci provádění vykopávek sami vyzkoušet. Pro zájemce, kteří se nemohou dostavit osobně, pak organizátoři připravili alespoň virtuální prohlídky, které jsou dostupné na webových stránkách Archeologického atlasu České republiky. Momentálně je v tomto atlasu zachyceno 205 lokalit.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…