Jako malí jste toužili podílet se na významných vykopávkách a odhalovat tajemství z minulosti? Archeologické léto nabízí unikátní příležitost vydat se po stopách našich předků a dozvědět se, co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků, informoval server Radio Wave.
Do akce, kterou pořádá Archeologický ústav Akademie věd ČR, je zapojených pět desítek muzeí a institucí, které na 90 lokalitách po celé republice provedou 250 prohlídek. Zájemci se tak mohou dozvědět více nejen o samotné archeologii, ale i historii z období pravěku a raného středověku. Letošní ročník láká na neolitické stavby v Praze-Vinoři, na nejstarší mohylu z mladší doby kamenné Žuráň nebo na středověká města, jako je Chrudim a Nymburk.
Lokalitami návštěvníky provázejí archeologové, kteří jim ve vybraných termínech během celého léta poskytnou odborný výklad. Některé prohlídky se dokonce konají i na místech, kde aktuálně probíhají archeologické výzkumy. Lidé se tak mohou blíž seznámit s prací archeologů, a to například na výzkumných lokalitách Sezemice nedaleko Pardubic nebo v Těšeticích-Kyjovicích, v jednom z nejvýznamnějších nalezišť moravského pravěku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…