Léky proti covidu-19 jsou velice žádané. Vědci nyní přišli s novinkou. Tou je experimentální žvýkačka, kterou vyvinuli odborníci v USA. V čem přesně je unikátní a jak by mohla pomoci?
Žvýkačka obsahuje kopie enzymu ACE2. Ten funguje jako receptor viru na povrchu lidských buněk, a dokáže tak významně snížit množství viru ve slinách. Člověk s infekcí, který by žvýkačku používal, by tak nakazil mnohem méně lidí. Výsledky experimentu odborníci z Pensylvánské univerzity zveřejnili v časopise Molecular Therapy.
Žvýkačka má chuť a konzistenci podobnou těm klasickým a dá se roky bezpečně skladovat při pokojových teplotách.
Autoři studie popsali, že v laboratorních podmínkách zkoumali množství viru ve slinách a pozorovali, jak se snižuje při použití žvýkačky. Podle nich se virová nálož při použití enzymové žvýkačky může snížit až o 95 procent. Uvádějí také, že ani žvýkáním se enzymy nepoškodí. Právě snížení virové nálože ve slinách by mohlo být v boji proti koronaviru zásadní. Nákaza se totiž často přenáší při mluvení, kašlání nebo kýchání.
Zdroj: České noviny, Cell Press
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…