Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lamí nanolátky proti koronaviru. Testy naznačují slibné výsledky

Ilustrační foto: Unsplash

Léčivo z nanolátek, které v reakci na infekci koronaviru produkují lamy a velbloudi, bylo úspěšně otestováno na hlodavcích. Podle dosavadních výsledků jde o nejúčinnější látku neutralizující toto onemocnění. Navíc ji půjde podat ve formě spreje, což zlevní dosavadní způsoby léčby.

Nanolátky jsou menší a jednodušší verzí protilátek. Tak jako naše protilátky se navážou na konkrétní virus a „označí“ ho jako škodlivý, aby si s ním imunita poradila. Nanolátky lamího imunitního systému se dokážou velmi pevně navázat na virus, který poté tělo zlikviduje. Z krve lamy Fifi se vědcům povedlo izolovat ty nejsilnější nanolátky, které pak v laboratoři namnožili a použili pro testy. Indikovaní křečci po použití spreje vykazovali nižší projevy nemoci a neztráceli tolik na váze.

Princip fungování lamích nanolátek. Zdroj fotografie: Institut Rosalind Franklin

Výsledky pre-klinických testů nanolátek u křečků jsou extrémně povzbudivé a naznačují, že mohou být účinné při léčbě onemocnění covid-19 a také pomáhat předcházet infekci. Léčba jako je tato bude důležitá pro populaci, která je neočkovaná, nebo tam, kde je očkování nevhodné nebo neúčinné,“ poukazuje na přínosy nového druhu léčby profesor James Steward, spoluautor studie z Liverpoolské univerzity.

Díky malé velikosti a dobré stabilitě se nanolátky mohou podávat ve formě nosního spreje, což je levnější a jednodušší alternativa současné léčby lidskými protilátkami. Ty jsou pacientům s těžkým průběhem koronavirové infekce podávány infuzí a musí se skladovat v chladu, což u lamích nanolátek neplatí. Nosní podání by navíc cílilo na infekci přímo v dýchacím ústrojí, kde se množí.

Zdroj: Institut Rosalind Franklin

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…