Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lamí nanolátky proti koronaviru. Testy naznačují slibné výsledky

Ilustrační foto: Unsplash

Léčivo z nanolátek, které v reakci na infekci koronaviru produkují lamy a velbloudi, bylo úspěšně otestováno na hlodavcích. Podle dosavadních výsledků jde o nejúčinnější látku neutralizující toto onemocnění. Navíc ji půjde podat ve formě spreje, což zlevní dosavadní způsoby léčby.

Nanolátky jsou menší a jednodušší verzí protilátek. Tak jako naše protilátky se navážou na konkrétní virus a „označí“ ho jako škodlivý, aby si s ním imunita poradila. Nanolátky lamího imunitního systému se dokážou velmi pevně navázat na virus, který poté tělo zlikviduje. Z krve lamy Fifi se vědcům povedlo izolovat ty nejsilnější nanolátky, které pak v laboratoři namnožili a použili pro testy. Indikovaní křečci po použití spreje vykazovali nižší projevy nemoci a neztráceli tolik na váze.

Princip fungování lamích nanolátek. Zdroj fotografie: Institut Rosalind Franklin

Výsledky pre-klinických testů nanolátek u křečků jsou extrémně povzbudivé a naznačují, že mohou být účinné při léčbě onemocnění covid-19 a také pomáhat předcházet infekci. Léčba jako je tato bude důležitá pro populaci, která je neočkovaná, nebo tam, kde je očkování nevhodné nebo neúčinné,“ poukazuje na přínosy nového druhu léčby profesor James Steward, spoluautor studie z Liverpoolské univerzity.

Díky malé velikosti a dobré stabilitě se nanolátky mohou podávat ve formě nosního spreje, což je levnější a jednodušší alternativa současné léčby lidskými protilátkami. Ty jsou pacientům s těžkým průběhem koronavirové infekce podávány infuzí a musí se skladovat v chladu, což u lamích nanolátek neplatí. Nosní podání by navíc cílilo na infekci přímo v dýchacím ústrojí, kde se množí.

Zdroj: Institut Rosalind Franklin

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…