Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další naděje v léčbě covidu. Nový lék může zachránit životy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Prášky, které by pomáhaly proti koronaviru, jsou snem nás všech. Nyní se stává realitou. Výbor Evropské lékové agentury (EMA) pro lidskou medicínu doporučil Evropské komisi schválit pro léčení covidu-19 léčivo tocilizumab. Původně se jednalo o lék na revmatickou artritidu. 

Preparát firmy Roche známý pod obchodním názvem RoActemra je určen pro dospělé s covidem, kteří jsou léčeni kortikosteroidy a vyžadují připojení na umělou plicní ventilaci nebo na kyslík. Pomáhat by tedy mohl zejména pacientům s těžším průběhem onemocnění. Tocilizumab ovlivňuje imunitu a potlačuje přehnanou reakci imunitního systému. Je však nutné jej podávat v kombinaci s výše zmíněnými kortikosteroidy, jinak může způsobovat zvýšený počet úmrtí.

Odborníci provedli studii zahrnující 4 116 dospělých lidí hospitalizovaných s covidem, kteří potřebovali připojení na kyslík a měli v krvi vysokou hladinu C-reaktivního proteinu charakteristického pro zánětlivý proces. Výzkum prokázal, že pokud se lidem k jejich běžné léčbě přidal ještě lék RoActemra, snížilo se riziko jejich úmrtí. Do 28 dní od zahájení léčby jzemřelo 621 z 2022 sledovaných pacientů, tedy 31 procent, zatímco v kontrolní skupině léčené jen běžnými prostředky jich zemřelo 729 z 2094, tedy 35 procent. Navíc 57 procent z léčených mohlo opustit nemocnici do 28 dnů, zatímco v kontrolní skupině to bylo jen 50 procent.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…