Přišel podzim a počet nakažených koronavirem zase narůstá. Jak s ním zatočit, ideálně bez léků? Vědci zjistili, že kvalita ovzduší má zásadní vliv. Informoval o tom server Earth.
Studii provedli odborníci z USC Keck School of Medicine, kteří analyzovali lékařské záznamy pacientů s koronavirem. Díky výzkumu přišli na to, že vystavení pacientů s chorobou covid-19 špatné kvalitě ovzduší zhoršuje jejich výsledky. Škodliviny ve vzduchu mají podle nich negativní vliv jak na očkované, tak neočkované. „Tato zjištění jsou důležitá, protože ukazují, že lidé, kteří jsou očkovaní a přitom vystaveni znečištěnému ovzduší, jsou stále vystaveni zvýšenému riziku horších výsledků než očkovaní lidé, kteří nejsou vystaveni znečištěnému ovzduší,“ uvedla spoluautorka studie doktorka Anny Xiang.
Znečištění ovzduší z dlouhodobého hlediska souvisí s kardiovaskulárními a plicními chorobami. Ty jsou zase spojeny se závažnějšími příznaky covidu. Krátkodobě může znečištění ovzduší zhoršit zánět v plicích a mohlo by změnit imunitní odpověď na virus. Zjištění přitom naznačují, že je třeba zlepšit kvalitu ovzduší, aby se snížil výskyt závažných případů onemocnění koronavirem.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…