Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náramek, který vám zachrání život. V Brně testují novinku nejen pro epileptiky

Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Náramky nemusí být používány jen jako módní doplňky. Speciální zařízení, které vypadá jako hodinky, usnadní život epileptikům – upozorní například na blížící se záchvat a zavolá blízké. Novinku aktuálně testují ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Ohlasy jsou zatím kladné.

O jedinečném náramku jsme informovali na našem webu už před rokem. Momentálně probíhá pilotní fáze testování, která potrvá tři roky. Novinku používá zatím jen čtrnáct pacientů, do konce roku by se měl jejich počet navýšit na devadesát. „U každého pacienta je sledován počet správně zachycených záchvatů, o nichž jsou díky propojení přes bluetooth formou textové zprávy do mobilu a posléze i zavoláním informováni jeho nejbližší příbuzní. Vše se děje v jednotkách vteřin. Riziko toho, že si pacient během záchvatu ublíží, se výrazně snižuje,“ vysvětlil přednosta I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny Milan Brázdil.

Pacient Václav Komárek, který náramek testuje. Zdroj fotografie: FN Brno

Kromě zvýšení bezpečnosti pacienta zařízení zároveň pomáhá ve vhodném zvolení léčby, protože lékaři na základě získaných dat vědí, kolik měl pacient záchvatů. Do budoucna by kromě rodiny měly náramky umět kontaktovat i asistenční nebo záchrannou službu, nemocnici či lékaře. Ještě letos je v plánu začít testovat tato zařízení na pacientech, kteří trpí Parkinsonovou nemocí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu