Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Vědci už někdy neví, co by. Poukazuje na to nejnovější vynález odborníků z Massachusettského technologického institutu (MIT). Výzkumníci vynalezli náplast, která dokáže snímat ultrazvukem vnitřnosti člověka během každodenních činností. Vynález označují za revoluci v lékařském zobrazování. Informoval o tom server České noviny.

Náplast o velikosti poštovní známky umí zobrazit cévy, trávicí systém a vnitřní orgány po dobu až 48 hodin, což lékařům poskytuje podrobnější obraz o zdravotním stavu pacienta než běžné snímky. Při laboratorních testech vědci pomocí náplastí sledovali, jak se lidem při cvičení mění tvar srdce, jak se jim při pití a vylučování nápojů zvětšuje a zmenšuje žaludek a jak se jim při vzpírání zvedají svaly. Ultrazvuková náplast se ukázala být opravdu funkční.

Profesor Süan-che Čao z MIT, který vedl výzkumný tým, uvedl, že by náplasti mohly způsobit revoluci v lékařském zobrazování. V budoucnu by to mělo fungovat tak, že si lidé budou kupovat krabičky náplastí a s pomocí chytrých algoritmů v mobilních telefonech je budou používat k monitorování svého srdce, plic a trávicího systému. Zjistí tak včasné příznaky onemocnění i infekce. Využití náplasti získají i při sportu, neboť jejichž uživatelé budou moci monitorovat své svaly.

Jak to všechno funguje? Bioadhezivní ultrazvuková náplast obsahuje soustavu malých senzorů, které vysílají ultrazvukové vlny skrz kůži do těla. Tyto vlny se odrážejí od cév, tkání a vnitřních orgánů a jsou detekovány stejnými prvky v náplasti. V současné době musí být náplast připojena k přístroji, který odrazy promění v obraz, ale výzkumníci vyvíjejí bezdrátovou variantu, která bude spolupracovat se softwarem v mobilním telefonu. Tak by uživatel mohl mít získaná data neustále dostupná.

Zdroj: České noviny, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…