Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Vědci už někdy neví, co by. Poukazuje na to nejnovější vynález odborníků z Massachusettského technologického institutu (MIT). Výzkumníci vynalezli náplast, která dokáže snímat ultrazvukem vnitřnosti člověka během každodenních činností. Vynález označují za revoluci v lékařském zobrazování. Informoval o tom server České noviny.

Náplast o velikosti poštovní známky umí zobrazit cévy, trávicí systém a vnitřní orgány po dobu až 48 hodin, což lékařům poskytuje podrobnější obraz o zdravotním stavu pacienta než běžné snímky. Při laboratorních testech vědci pomocí náplastí sledovali, jak se lidem při cvičení mění tvar srdce, jak se jim při pití a vylučování nápojů zvětšuje a zmenšuje žaludek a jak se jim při vzpírání zvedají svaly. Ultrazvuková náplast se ukázala být opravdu funkční.

Profesor Süan-che Čao z MIT, který vedl výzkumný tým, uvedl, že by náplasti mohly způsobit revoluci v lékařském zobrazování. V budoucnu by to mělo fungovat tak, že si lidé budou kupovat krabičky náplastí a s pomocí chytrých algoritmů v mobilních telefonech je budou používat k monitorování svého srdce, plic a trávicího systému. Zjistí tak včasné příznaky onemocnění i infekce. Využití náplasti získají i při sportu, neboť jejichž uživatelé budou moci monitorovat své svaly.

Jak to všechno funguje? Bioadhezivní ultrazvuková náplast obsahuje soustavu malých senzorů, které vysílají ultrazvukové vlny skrz kůži do těla. Tyto vlny se odrážejí od cév, tkání a vnitřních orgánů a jsou detekovány stejnými prvky v náplasti. V současné době musí být náplast připojena k přístroji, který odrazy promění v obraz, ale výzkumníci vyvíjejí bezdrátovou variantu, která bude spolupracovat se softwarem v mobilním telefonu. Tak by uživatel mohl mít získaná data neustále dostupná.

Zdroj: České noviny, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…