Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na 200 mladých stromů vysázeli ochránci přírody v Poodří

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Zelená se zelená. V České republice tomu napomáhají zejména ochránci přírody spolu s dobrovolníky, kteří vysazují mladé stromky a pečují tak o naši krajinu. Od března do poloviny dubna se ochráncům přírody podařilo na Novojičínsku v Poodří vysázet na dvě stě nových stromečků. Tentokrát to kvůli pandemii museli zvládnout sami, i tak byli úspěšní.

„Přestože koronavirus řádí, myslíme také na budoucnost a krajinu jsme obohatili o pár desítek hezkých stromků. Práce to nebyla jednoduchá, ale šla nám od ruky. Snad také brzy sprchne. Jarní výsadby jsou u konce a doufám, že se uvidíme u těch podzimních,“ řekl Petr Libosvár z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka.

Nová stromořadí dubů rostou podél polních cest v Hladkých Životicích. Velké Albrechtice se zase mohou pochlubit čerstvě vysázenými duby a hrušněmi. Vytvořil se tak základ pro budoucí krajinné prvky a biotopy pro ohrožené živočichy, jako je třeba brouk páchník, o kterém jsme informovali už dříve. S ošetřováním stromů v budoucnu budou pomáhat obce, hasiči a další místní spolky.

Na organizaci sázení se spolu s ČSOP Studénka podílí také nezisková organizace Arnika. Ta má v plánu do roku 2023 vysadit v Poodří více než jeden a půl tisíce stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Loni se už podařilo oživit krajinu o 360 nových dubů a hrušní. Za nejvíce vysázených stromů spolky a neziskovými organizacemi získala Arnika Zlatý rýč, který jí udělila iniciativa Sázíme budoucnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…