Zelená se zelená. V České republice tomu napomáhají zejména ochránci přírody spolu s dobrovolníky, kteří vysazují mladé stromky a pečují tak o naši krajinu. Od března do poloviny dubna se ochráncům přírody podařilo na Novojičínsku v Poodří vysázet na dvě stě nových stromečků. Tentokrát to kvůli pandemii museli zvládnout sami, i tak byli úspěšní.
„Přestože koronavirus řádí, myslíme také na budoucnost a krajinu jsme obohatili o pár desítek hezkých stromků. Práce to nebyla jednoduchá, ale šla nám od ruky. Snad také brzy sprchne. Jarní výsadby jsou u konce a doufám, že se uvidíme u těch podzimních,“ řekl Petr Libosvár z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka.
Nová stromořadí dubů rostou podél polních cest v Hladkých Životicích. Velké Albrechtice se zase mohou pochlubit čerstvě vysázenými duby a hrušněmi. Vytvořil se tak základ pro budoucí krajinné prvky a biotopy pro ohrožené živočichy, jako je třeba brouk páchník, o kterém jsme informovali už dříve. S ošetřováním stromů v budoucnu budou pomáhat obce, hasiči a další místní spolky.
Na organizaci sázení se spolu s ČSOP Studénka podílí také nezisková organizace Arnika. Ta má v plánu do roku 2023 vysadit v Poodří více než jeden a půl tisíce stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Loni se už podařilo oživit krajinu o 360 nových dubů a hrušní. Za nejvíce vysázených stromů spolky a neziskovými organizacemi získala Arnika Zlatý rýč, který jí udělila iniciativa Sázíme budoucnost.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …