Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na 200 mladých stromů vysázeli ochránci přírody v Poodří

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Zelená se zelená. V České republice tomu napomáhají zejména ochránci přírody spolu s dobrovolníky, kteří vysazují mladé stromky a pečují tak o naši krajinu. Od března do poloviny dubna se ochráncům přírody podařilo na Novojičínsku v Poodří vysázet na dvě stě nových stromečků. Tentokrát to kvůli pandemii museli zvládnout sami, i tak byli úspěšní.

„Přestože koronavirus řádí, myslíme také na budoucnost a krajinu jsme obohatili o pár desítek hezkých stromků. Práce to nebyla jednoduchá, ale šla nám od ruky. Snad také brzy sprchne. Jarní výsadby jsou u konce a doufám, že se uvidíme u těch podzimních,“ řekl Petr Libosvár z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Studénka.

Nová stromořadí dubů rostou podél polních cest v Hladkých Životicích. Velké Albrechtice se zase mohou pochlubit čerstvě vysázenými duby a hrušněmi. Vytvořil se tak základ pro budoucí krajinné prvky a biotopy pro ohrožené živočichy, jako je třeba brouk páchník, o kterém jsme informovali už dříve. S ošetřováním stromů v budoucnu budou pomáhat obce, hasiči a další místní spolky.

Na organizaci sázení se spolu s ČSOP Studénka podílí také nezisková organizace Arnika. Ta má v plánu do roku 2023 vysadit v Poodří více než jeden a půl tisíce stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Loni se už podařilo oživit krajinu o 360 nových dubů a hrušní. Za nejvíce vysázených stromů spolky a neziskovými organizacemi získala Arnika Zlatý rýč, který jí udělila iniciativa Sázíme budoucnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…