Několikrát jsme už psali o výzkumech, které potvrzují důležitost zeleně ve městech. Závěry nejnovější studie vědců z Kolumbijské univerzity tyto informace potvrzují. Odborníci zjistili, že v letních dnech stromy a tráva pohlcují obrovské množství emisí oxidu uhličitého produkovaného vozidly, uvedl server Earth.
Pomocí jemnozrnných vegetačních map vědci zdokumentovali obrovské množství dříve nepozorované zeleně rozptýlené i v malém množství na nejrůznějších místech. Analýza odhalila, že koruny stromů pokrývají asi 170 kilometrů čtverečních New Yorku (asi 22 procent jeho plochy), tráva představuje dalších 94 kilometrů čtverečních (12 procent rozlohy města).
Zjistili, že právě tato zeleň zastává podstatnou roli při čištění nebezpečných plynů. Vzhledem k tomu, že městské oblasti jsou zodpovědné za více než 70 procent lidských emisí CO2, přičemž New York je největším producentem emisí v USA a třetím největším na světě, jsou tato zjištění velmi významná. Ukazují, že i jednotlivé stromy, malé zahrádky a další drobná zeleň mohou hrát velkou roli při absorpci oxidu uhličitého.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Environmental Research Letters
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…