Výsadba nových stromů se stává pomalu trendem. V České republice funguje hned několik projektů, které se na tuto oblast zaměřují. Třeba v turistickém regionu Poodří se sázení rozmohlo ve velkém – desetina z plánovaných patnácti set stromů už roste, další tři stovky se nacházejí těsně před výsadbou. Pomoc přitom nemíří pouze k zeleni. Výsadba by měla pomoci návratu vzácných druhů živočichů, především chráněného brouka páchníka hnědého.
Dobrovolníci během druhého listopadového víkendu zasázeli 260 hrušní a dubů do okrajů budoucího lesa poblíž Kunína na Novojičínsku. Ve středu 13. listopadu na ně pak navázali pracovníci z Českého svazu ochránců přírody Studénka ve spolupráci se žáky základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na Ostravsku, kdy vysadili stromořadí hrušní podél polní cesty. „Vždy máme velkou radost, když se do společné akce zapojí takové množství žáků, které práce navíc baví. Věříme, že si tak vytvoří k rodnému kraji dobrý vztah a budou o přírodu pečovat i v budoucnu,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Arnika Jiří Kaňa.
Právě nezisková organizace Arnika, která se zaměřuje na zlepšování životního prostředí, se podílela na zajištění těchto akcí. „Pouze vysadit stromy nestačí. Zejména v prvních letech je potřeba sazenice zalévat, s čímž nám pomáhají místní radnice a dobrovolní hasiči. Sami také vyměňujeme poškozené kotvení a ochranu proti okusu nebo vyměňujeme sazenice, které se neujaly,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.
Výsadba hrušní je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří. Tato oblast je jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu páchníka na Moravě. „Přežíval tady po staletí díky tradičnímu udržování rozvolněné lužní krajiny. Teď má však namále, protože poslední zbytky starých, solitérně rostoucích dutých stromů z krajiny mizí. Přežívá pouze v místech se zachovalou a čistou přírodou, kterých v Evropě není mnoho. Proto chceme nastartovat management pravidelné péče o stromy, především vrby hlavaté, a doplnit prázdná místa novou výsadbou. Užitek z výsadby stromů budou mít nakonec lidé, páchník i další vzácná zvířata, jako jsou ryba piskoř pruhovaný, žába kuňka ohnivá, doupní ptáci a netopýři,“ přiblížil Kaňa.
Organizace Arnika si dala za cíl do roku 2023 v Poodří vysázet více než 1500 stromů. Projekt je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. Spolku Arnika pomáhají členové z ČSOP Studénka, Ostravská univerzita a polská Fundacja Ekorozwóju.
Zdroj: idnes.cz, arnika.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…