Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výsadba stromů v Poodří zachrání ohroženého brouka páchníka

Zdroj fotografie: Pixabay

Výsadba nových stromů se stává pomalu trendem. V České republice funguje hned několik projektů, které se na tuto oblast zaměřují. Třeba v turistickém regionu Poodří se sázení rozmohlo ve velkém – desetina z plánovaných patnácti set stromů už roste, další tři stovky se nacházejí těsně před výsadbou. Pomoc přitom nemíří pouze k zeleni. Výsadba by měla pomoci návratu vzácných druhů živočichů, především chráněného brouka páchníka hnědého.

Dobrovolníci během druhého listopadového víkendu zasázeli 260 hrušní a dubů do okrajů budoucího lesa poblíž Kunína na Novojičínsku. Ve středu 13. listopadu na ně pak navázali pracovníci z Českého svazu ochránců přírody Studénka ve spolupráci se žáky základní školy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na Ostravsku, kdy vysadili stromořadí hrušní podél polní cesty. „Vždy máme velkou radost, když se do společné akce zapojí takové množství žáků, které práce navíc baví. Věříme, že si tak vytvoří k rodnému kraji dobrý vztah a budou o přírodu pečovat i v budoucnu,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Arnika Jiří Kaňa.

Právě nezisková organizace Arnika, která se zaměřuje na zlepšování životního prostředí, se podílela na zajištění těchto akcí. „Pouze vysadit stromy nestačí. Zejména v prvních letech je potřeba sazenice zalévat, s čímž nám pomáhají místní radnice a dobrovolní hasiči. Sami také vyměňujeme poškozené kotvení a ochranu proti okusu nebo vyměňujeme sazenice, které se neujaly,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.

Výsadba hrušní je součástí pětiletého projektu s názvem Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří. Tato oblast je jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu páchníka na Moravě. „Přežíval tady po staletí díky tradičnímu udržování rozvolněné lužní krajiny. Teď má však namále, protože poslední zbytky starých, solitérně rostoucích dutých stromů z krajiny mizí. Přežívá pouze v místech se zachovalou a čistou přírodou, kterých v Evropě není mnoho. Proto chceme nastartovat management pravidelné péče o stromy, především vrby hlavaté, a doplnit prázdná místa novou výsadbou. Užitek z výsadby stromů budou mít nakonec lidé, páchník i další vzácná zvířata, jako jsou ryba piskoř pruhovaný, žába kuňka ohnivá, doupní ptáci a netopýři,“ přiblížil Kaňa.

Organizace Arnika si dala za cíl do roku 2023 v Poodří vysázet více než 1500 stromů. Projekt je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. Spolku Arnika pomáhají členové z ČSOP Studénka, Ostravská univerzita a polská Fundacja Ekorozwóju.

Zdroj: idnes.cz, arnika.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…