Snaha o obnovu přírody se vyplácí. Podle nové studie se ve světě od roku 2000 přirozeným způsobem opětovně zalesnila plocha, která odpovídá rozloze Francie. Jak však vědci dodávají, odlesňování probíhá stále rychleji než obnova lesů, a pro zpomalení klimatických změn je proto nutné proti masivnímu odlesňování nadále bojovat.
„Již dlouho víme, že přirozená obnova lesů je často levnější, bohatší na uhlík a lepší pro druhovou rozmanitost než uměle vysazované lesy. Tento výzkum nám říká, kde a proč k obnově dochází a jak můžeme tyto podmínky vytvořit i jinde,“ uvedl William Baldwin-Cantello ze Světového fondu na ochranu přírody.
Vědci zkoumali proces obnovy lesů celkem dva roky. Vycházeli přitom ze satelitních snímků i pozemního průzkumu. Významnou oblast přirozené obnovy lesů objevili například v Brazílii, kde se za poslední dvě dekády díky ochráncům přírody a změnám v průmyslu přirozeně obnovila plocha o velikosti Nizozemska. Další velké lokality se nacházejí také v Mongolsku, střední Africe nebo Kanadě. Podrobnou mapu obnovených lesů nazvanou Map of regeneration hotspots zveřejnili výzkumníci z projektu Trillion Tree na webu storymaps.arcgis.com.
Zdroj: Trillion Trees
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…