Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Monitoring lesů potvrdil zlepšení jejich zdraví. Kůrovcová kalamita slábne

Ilustrační foto: Unsplash

Konec několikaletého sucha a následné deště se podepsaly na vitalitě českých lesů. Zdravotní stav jehličnanů se zlepšil jen mírně, zatímco duby jsou na tom zřetelně lépe. Počasí pomáhá také boji s kůrovcem, jehož řádění zpomalují i včasné zásahy lesníků.

Zdravotní stav lesa se v Česku zjišťuje již od roku 1986. Hodnotí se na monitoračních plochách, které jsou sledovány celoevropsky v reakci na zhoršení zdraví lesů počátkem 80. let vlivem znečištění ovzduší. Měří se na 306 plochách o velikosti 16 × 16 nebo 8 × 8 kilometrů na celém území tak, aby dobře charakterizovaly dané podmínky. Každoročně se sleduje na 10 tisíc stromů reprezentujících 28 druhů dřevin různého věku. Klíčovým ukazatelem je defoliace, tedy ztráta listů a jehličí. V současné době bývá způsobena hlavně vlivem sucha a působením hmyzích škůdců.

Hospodářsky nejvýznamnějšími jehličnany jsou u nás smrk a borovice. Ty na tom byly nejhůře koncem 80. let. Poté se zhoršování jejich stavu zpomalovalo až do roku 2000, ve kterém byla ztráta jehličí minimální. To se změnilo v letech 2015 až 2019, kdy výrazně narostl počet stromů s defoliací vyšší než 60 procent. V minulém roce se však situace začala opět měnit k lepšímu.

Těžba dřeva bude letos podle Lesů ČR nižší než loni. Ilustrační foto: Pixabay

Listnaté stromy na tom byly nejhůře až na počátku 90. let, avšak jejich poškození nedosahovalo toho u jehličnanů a po roce 1993 se jejich stav rychle zlepšoval. To zastavil přelom tisíciletí a následné mírné ztrácení listů. V roce 2020 je situace podobná. Stav dubů se zlepšil výrazně, zatímco u buku došlo k mírnému zhoršení oproti trendu předchozích let. Mladé stromy do 59 let věku jsou na tom celkově lépe. Jehličnany navíc vykazují nižší defoliaci než listnáče.

Kůrovcovou kalamitu se díky chladnému a deštivému počasí a zásahům lesníků povedlo utlumit v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Kulminuje zatím na Vysočině a severu Čech, kde pokračuje vyhledávání a těžba napadených stromů. Lesy ČR plánují letos vytěžit 12 milionů kubíků dřeva, což je o 16 procent méně než loni. Asi polovinu těžby tvoří právě kůrovcové dřevo, z čehož některé bylo napadeno už loni. Lýkožrout se letos zatím vyrojil jen jednou a další rojení lesníci očekávají v nejbližších týdnech.

Zdroje: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Český rozhlas Hradec Králové

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…