Konec několikaletého sucha a následné deště se podepsaly na vitalitě českých lesů. Zdravotní stav jehličnanů se zlepšil jen mírně, zatímco duby jsou na tom zřetelně lépe. Počasí pomáhá také boji s kůrovcem, jehož řádění zpomalují i včasné zásahy lesníků.
Zdravotní stav lesa se v Česku zjišťuje již od roku 1986. Hodnotí se na monitoračních plochách, které jsou sledovány celoevropsky v reakci na zhoršení zdraví lesů počátkem 80. let vlivem znečištění ovzduší. Měří se na 306 plochách o velikosti 16 × 16 nebo 8 × 8 kilometrů na celém území tak, aby dobře charakterizovaly dané podmínky. Každoročně se sleduje na 10 tisíc stromů reprezentujících 28 druhů dřevin různého věku. Klíčovým ukazatelem je defoliace, tedy ztráta listů a jehličí. V současné době bývá způsobena hlavně vlivem sucha a působením hmyzích škůdců.
Hospodářsky nejvýznamnějšími jehličnany jsou u nás smrk a borovice. Ty na tom byly nejhůře koncem 80. let. Poté se zhoršování jejich stavu zpomalovalo až do roku 2000, ve kterém byla ztráta jehličí minimální. To se změnilo v letech 2015 až 2019, kdy výrazně narostl počet stromů s defoliací vyšší než 60 procent. V minulém roce se však situace začala opět měnit k lepšímu.
Listnaté stromy na tom byly nejhůře až na počátku 90. let, avšak jejich poškození nedosahovalo toho u jehličnanů a po roce 1993 se jejich stav rychle zlepšoval. To zastavil přelom tisíciletí a následné mírné ztrácení listů. V roce 2020 je situace podobná. Stav dubů se zlepšil výrazně, zatímco u buku došlo k mírnému zhoršení oproti trendu předchozích let. Mladé stromy do 59 let věku jsou na tom celkově lépe. Jehličnany navíc vykazují nižší defoliaci než listnáče.
Kůrovcovou kalamitu se díky chladnému a deštivému počasí a zásahům lesníků povedlo utlumit v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Kulminuje zatím na Vysočině a severu Čech, kde pokračuje vyhledávání a těžba napadených stromů. Lesy ČR plánují letos vytěžit 12 milionů kubíků dřeva, což je o 16 procent méně než loni. Asi polovinu těžby tvoří právě kůrovcové dřevo, z čehož některé bylo napadeno už loni. Lýkožrout se letos zatím vyrojil jen jednou a další rojení lesníci očekávají v nejbližších týdnech.
Zdroje: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Český rozhlas Hradec Králové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…