Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Foto: Aneta Šmejcová

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem? Nejen na tyto otázky odpovídá Jóga pro holky ze Západu od Šárky Simonidesové. Barevná a hrává knížka provádí čtenářky základy hormonální jógy a nabízí i sestavy cvičení vedoucí k ženskému zdraví a rovnováze.

Cesta k porozumění našemu tělu není snadná. Naučit se mu naslouchat a mít ho ráda dělá problém mnohým z nás. Právě pochopení, jak funguje a jaké procesy se v něm odehrávají, nám může pomoci. Knížka Jóga pro holky ze Západu představuje východní učení jógy v kontextu západního světa a předává spoustu informací ze světa ženství.

Co v knížce najdete?

Knížka je přehledná a dobře strukturovaná. Ke složitějším popisům orgánů nebo energetických drah jsou připojené obrázky a schémata, která pomáhají vše lépe pochopit. Díky barevným prvkům působí kniha po vizuální stránce velmi příjemně.

Na 231 stránkách si přečtete o různých tématech, které vás postupně seznámí nejprve se základy jógy, poté s lidským tělem, především hormonální soustavou, a nakonec s fázemi menstruačního cyklu a hormonálním zdraví ženy. Autorka se věnuje každému z důležitých životních období žen – od prvních měsíčků až po menopauzu.

Foto: Aneta Šmejcová

Dozvíte se o důležitosti pánevního dna a práci s ním, o dechu a základních technikách meditace nebo o meridiánech, o kterých hovoří tradiční čínská medicína.

Součástí jsou také jógové sestavy vhodné pro praxi v jednotlivých fázích cyklu. Celá kniha směřuje k finální homornální sestavě, jejíž autorkou je sama Šárka Simonidesová. Všechny cviky jsou jasně popsány a zobrazeny, takže se podle nich dobře cvičí.

V závěru knížky jsou popsané také autentické příběhy klientek autorky, které popisují, jak jim hormonální jóga pomohla na cestě k ženskému zdraví, sebepoznání a sebelásce.

Knížka je vhodným průvodcem pro každou ženu, která chce lépe pochopit své tělo a využívat jógu na cestě ke zdraví. Je vhodná i pro začátečnice, protože obsahuje i úplné základy jógového učení.

O autorce

Šárka Simonidesová je jednou z mála certifikovaných lektorek hormonální jógy. Absolvovala studium u brazilské psycholožky Dinah Rodrigues, která hormonální jógu vymyslela. Šárka se ji věnuje již 12 let a za tu dobu prošlo jejími kurzy více než 7 tisíc žen a mužů.

Samotné józe se věnuje 15 let a je také certifikovanou lektorkou jin jógy a školy pánevního dna. Má i mnoho znalostí z oblasti anatomie lidského těla a fyziologie, protože pohyb hrál v jejím životě velkou roli i před tím, než se vydala na cestu jógy.

Slovo autorky článku:

Jóga pro holky ze Západu mě zaujala tím, že přehledně shrnuje základy učení jógy, ženského těla a zdraví. Aniž by se autorka snažila komukoliv cokoliv nutit, předává své zkušenosti z praxe a načrtává cestu, po které se lze vydat. Líbilo se mi množství praktických cvičení, které si lze rovnou vyzkoušet na vlastní kůži. Spíše než ke čtení od začátku do konce knížka slouží jako malá encyklopedie, do které můžu nahlédnout, kdykoliv si potřebuju něco zopakovat. Bohužel některé informace pro mě nebyly nové a pár stránek jsem musela přeskočit, na druhou stranu je dobré, že je vhodná i pro jógové začátečníky.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…