Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Modifikované probiotické bakterie by mohly pomáhat s léčbou autoimunitních onemocnění

Ilustrační foto: Freepik

Tým profesora Francisca J. Quintana z amerického Harvardu vyvíjí unikátní postup, jak tlumit autoimunitní reakce v mozku. Ty představují zásadní prvek při vzniku různých neurodegenerativních onemocnění. O výzkumu publikovaném v časopise Nature píše web 100+1.

Při autoimunitních onemocněních (např. roztroušená skleróza) útočí imunitní systém člověka na jeho vlastní nervové buňky. Léčba je velmi komplikovaná a často přináší vedlejší účinky. Tým Francisca J. Quintana se snaží vyvíjet způsoby, jak mít potenciálně nebezpečné autoimunitní reakce pod kontrolou. V jednom z posledních výzkumů se soustředili na dendritické buňky. Ty tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a tvoří spojnici mezi přirozenou a adaptivní imunitou. Fungují jako „strážci těla“, vyhledávají antigeny, proti kterým zasahuje imunitní systém. Někdy ale chybně cílí i na zdravé buňky.

Quintana a spol. objevili biochemickou dráhu těchto buněk, která jejich aktivitu tlumí. Pokud tato dráha nefunguje správně, imunitní systém se může chovat vůči organismu nebezpečně a potenciálně ho ohrožovat vznikem autoimunitního onemocnění. A tady přichází na řadu zásadní objev –⁠  tuto „brzdu“ dendritických buněk je možné spustit běžnou organickou látkou, laktátem. Proto upravili probiotické bakterie tak, aby ve střevech produkovaly právě laktát, a následně je aplikovali myším s modelem roztroušené sklerózy. Ukázalo se, že opravdu došlo ke snížení autoimunitních reakcí v mozku. Nyní se čeká, jak zafungují v lidském organismu. Kromě roztroušené sklerózy vědci pracují na využití upravených probiotických bakterií při léčbě jiných autoimunitních chorob, například chronických střevních zánětů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…