Firma BioNTech zahájila druhou fázi testování mRNA vakcíny pro pacienty s nádorem kůže v pokročilém stadiu. Nejde o očkování v pravém slova smyslu, ale o léčbu, jejíž výzkum je v procesu už tři dekády. Látka cílí přímo na antigeny produkované melanomem.
Výzkumnému týmu společnosti BioNTech se podařilo určit čtyři proteiny, které se nacházejí na povrchu až 90 procent rakovinných buněk kožních nádorů. Vakcína typu mRNA pak imunitní buňky naučí vytvářet proti těm rakovinným protilátky. Podle ředitele firmy Uğura Şahina spočívá na tomto principu budoucnost léčby infekčních i dalších nemocí. „Předpokládám, že za patnáct let bude třetina nově schválených léků založena na technologii mRNA,“ řekl pro Der Spiegel.
Vakcína s názvem BNT111 získala v první fázi klinických testů příznivé bezpečnostní hodnocení, a vstupuje tak do fáze druhé. Ta byla zahájena na konci června a zapojí se do ní 120 lidí. Dostanou vakcínu společně s protinádorovým lékem cemiplimab. Výzkumný tým bude vyhodnocovat, jak oba přípravky fungují společně a každý zvlášť. Zároveň probíhá testování individualizované léčby mRNA vakcínou u pacientů s rakovinou prsu a konečníku. Podávaná látka přitom vždy reflektuje konkrétní genetické charakteristiky jednotlivých nádorů.
Zdroje: Der Spiegel, The Hill
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…