Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

mRNA vakcína bojuje nejen proti COVIDu. Uplatnění může najít také při léčbě rakoviny

Ilustrační foto: Pixabay

Firma BioNTech zahájila druhou fázi testování mRNA vakcíny pro pacienty s nádorem kůže v pokročilém stadiu. Nejde o očkování v pravém slova smyslu, ale o léčbu, jejíž výzkum je v procesu už tři dekády. Látka cílí přímo na antigeny produkované melanomem.

Výzkumnému týmu společnosti BioNTech se podařilo určit čtyři proteiny, které se nacházejí na povrchu až 90 procent rakovinných buněk kožních nádorů. Vakcína typu mRNA pak imunitní buňky naučí vytvářet proti těm rakovinným protilátky. Podle ředitele firmy Uğura Şahina spočívá na tomto principu budoucnost léčby infekčních i dalších nemocí. „Předpokládám, že za patnáct let bude třetina nově schválených léků založena na technologii mRNA,“ řekl pro Der Spiegel.

Vakcína s názvem BNT111 získala v první fázi klinických testů příznivé bezpečnostní hodnocení, a vstupuje tak do fáze druhé. Ta byla zahájena na konci června a zapojí se do ní 120 lidí. Dostanou vakcínu společně s protinádorovým lékem cemiplimab. Výzkumný tým bude vyhodnocovat, jak oba přípravky fungují společně a každý zvlášť. Zároveň probíhá testování individualizované léčby mRNA vakcínou u pacientů s rakovinou prsu a konečníku. Podávaná látka přitom vždy reflektuje konkrétní genetické charakteristiky jednotlivých nádorů.

Zdroje: Der Spiegel, The Hill

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…