Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo testů stačí nasadit speciální roušku. Koronavirus rozezná už za hodinu a půl

Ilustrační foto: Pexels

Přemůže věda koronavirus? Nápady, se kterými přicházejí vědci napříč světem i obory, dávají velkou naději. Žhavou novinkou jsou roušky se speciálními senzory, které za 90 minut zjistí, zda má člověk covid-19.

Speciální roušky jsou vybavené drobnými jednorázovými senzory. Vědci je označují jako Specific High-sensitivity Enzymatic Reporter unLOCKing (SHERLOCK). Tyto senzory je možné zapracovat také do oblečení, což by umožnilo sledovat případné vystavení člověka koronaviru. V budoucnu by se tak mohlo jednat o nový neinvazivní způsob diagnostiky. Informoval o tom deník The Jerusalem Post.

Za novinkou stojí výzkumníci z Massachusettského technologického institutu a Harvardovy univerzity. Jak to všechno funguje? Senzory v rouškách jsou vysušené mrazem a obklopené vrstvou vody. Ta se uvolní ve chvíli, kdy nositel zmáčkne tlačítko, a vyšle tak signál, že se chce nechat otestovat. Když suché komponenty nasáknou vodou, analyzují nahromaděné kapičky z dechu a začnou je testovat na covid-19. Test je spolehlivý jako vysoce citlivé PCR testy, a přitom stejně rychlý jako antigenní testy používané pro zrychlenou analýzu. Rouška údajně zvládne rozlišit i jednotlivé varianty onemocnění. Tým vědců nyní hledá komerční partnery, kteří by se do výroby senzorů pustili.

Související články

Zdraví

Vědci vynalezli domácí test na koronavirus

Z domova

Čeští vědci vynalezli nové testy na koronavirus a chřipku

Zdraví

Jak budete snášet covid? Testy z brněnské laboratoře to dokážou předpovědět

Zdraví

Nový test z krve odhalí přes 50 typů rakoviny

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…