Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo do kanálu raději stromům. Voda z domácnosti poslouží při komunitním zalévání

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

České domácnosti nasbírají denně až třicet litrů vody, kterou by šlo znovu využít. Třeba k zalévání veřejné zeleně. Přesně k tomu nabádá občany iniciativa Zalej mě. Ve spolupráci s předním vývojářským studiem vytvořila interaktivní mapu zobrazující stovky tisíc stromů. Každý si tak jednoduše najde ten, který akutně potřebuje vodu, a může pomoci k jeho záchraně.

Během parných dní hrozí stromům ve městech uschnutí už po několika týdnech. Správci městské zeleně ale nemají dostatečné kapacity ani potřebné množství vody, aby se o všechny postarali. Díky aplikaci Zalejme.cz se může městským zahradníkem stát každý. Využití navíc dostane voda, která by v domácnosti přišla vniveč. „Denně spotřebujeme desítky litrů použitelné vody, která zbytečně odteče do kanálu. Například voda zbylá po mytí ovoce a zeleniny, vychladlá voda po vaření, odtočená voda z kohoutku či sprchy při čekání na teplou nebo zbytky nedopité vody a čaje,“ vysvětluje Michal Polanský, spoluzakladatel internetové platformy Zalejme.cz. Za sezonu podle něj může jediná domácnost nasbírat až 4 500 litrů vody bez mýdla, saponátů, tuku či soli vhodné k opětovnému využití. Toto množství přitom snadno pokryje potřeby několika menších stromů.

Hledání stromu, který závlahu potřebuje nejvíce, je díky speciální interaktivní mapě jednoduché. Mapa využívá složitého algoritmu i meteorologických dat o pravidelných srážkách. „Přibližováním a oddalováním mapy lze přepínat mezi různými úrovněmi pohledu na stromy, a to od celých měst přes čtvrti až po jednotlivé stromy. Každý jeden strom je pak barevně označen podle toho, jak je aktuálně zavlažený. Uživatel tak ihned pozná, který strom má nedostatek vody, a sám zde může vložit informaci o tom, jakým množstvím ho zalil,“ vysvětluje Polanský.

Komunitní zalévání může v suchých dnech zachránit městské stromy. ilustrační foto: Pixabay

Algoritmus, který už nyní bere v potaz například velikost stromu, historické srážky v jeho oblasti, vlhkost vzduchu nebo teplotu, chtějí zástupci iniciativy dále vylepšovat. V tom jim pomáhá přední vývojářské studio Applifting, jehož pracovníci se na vývoji podílí v rámci dobrovolnické činnosti. Aktuálně jsou na mapě dostupné stromy z Českých Budějovic, Litomyšle, Tišnova a Brna. Do aplikace by co nevidět měla přibýt města Kuřim, Břeclav, Frýdek-Místek, Němčice nad Hanou a několik dalších měst i obcí, které by se rády k iniciativě přidaly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…