České domácnosti nasbírají denně až třicet litrů vody, kterou by šlo znovu využít. Třeba k zalévání veřejné zeleně. Přesně k tomu nabádá občany iniciativa Zalej mě. Ve spolupráci s předním vývojářským studiem vytvořila interaktivní mapu zobrazující stovky tisíc stromů. Každý si tak jednoduše najde ten, který akutně potřebuje vodu, a může pomoci k jeho záchraně.
Během parných dní hrozí stromům ve městech uschnutí už po několika týdnech. Správci městské zeleně ale nemají dostatečné kapacity ani potřebné množství vody, aby se o všechny postarali. Díky aplikaci Zalejme.cz se může městským zahradníkem stát každý. Využití navíc dostane voda, která by v domácnosti přišla vniveč. „Denně spotřebujeme desítky litrů použitelné vody, která zbytečně odteče do kanálu. Například voda zbylá po mytí ovoce a zeleniny, vychladlá voda po vaření, odtočená voda z kohoutku či sprchy při čekání na teplou nebo zbytky nedopité vody a čaje,“ vysvětluje Michal Polanský, spoluzakladatel internetové platformy Zalejme.cz. Za sezonu podle něj může jediná domácnost nasbírat až 4 500 litrů vody bez mýdla, saponátů, tuku či soli vhodné k opětovnému využití. Toto množství přitom snadno pokryje potřeby několika menších stromů.
Hledání stromu, který závlahu potřebuje nejvíce, je díky speciální interaktivní mapě jednoduché. Mapa využívá složitého algoritmu i meteorologických dat o pravidelných srážkách. „Přibližováním a oddalováním mapy lze přepínat mezi různými úrovněmi pohledu na stromy, a to od celých měst přes čtvrti až po jednotlivé stromy. Každý jeden strom je pak barevně označen podle toho, jak je aktuálně zavlažený. Uživatel tak ihned pozná, který strom má nedostatek vody, a sám zde může vložit informaci o tom, jakým množstvím ho zalil,“ vysvětluje Polanský.
Algoritmus, který už nyní bere v potaz například velikost stromu, historické srážky v jeho oblasti, vlhkost vzduchu nebo teplotu, chtějí zástupci iniciativy dále vylepšovat. V tom jim pomáhá přední vývojářské studio Applifting, jehož pracovníci se na vývoji podílí v rámci dobrovolnické činnosti. Aktuálně jsou na mapě dostupné stromy z Českých Budějovic, Litomyšle, Tišnova a Brna. Do aplikace by co nevidět měla přibýt města Kuřim, Břeclav, Frýdek-Místek, Němčice nad Hanou a několik dalších měst i obcí, které by se rády k iniciativě přidaly.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…