Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo do kanálu raději stromům. Voda z domácnosti poslouží při komunitním zalévání

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

České domácnosti nasbírají denně až třicet litrů vody, kterou by šlo znovu využít. Třeba k zalévání veřejné zeleně. Přesně k tomu nabádá občany iniciativa Zalej mě. Ve spolupráci s předním vývojářským studiem vytvořila interaktivní mapu zobrazující stovky tisíc stromů. Každý si tak jednoduše najde ten, který akutně potřebuje vodu, a může pomoci k jeho záchraně.

Během parných dní hrozí stromům ve městech uschnutí už po několika týdnech. Správci městské zeleně ale nemají dostatečné kapacity ani potřebné množství vody, aby se o všechny postarali. Díky aplikaci Zalejme.cz se může městským zahradníkem stát každý. Využití navíc dostane voda, která by v domácnosti přišla vniveč. „Denně spotřebujeme desítky litrů použitelné vody, která zbytečně odteče do kanálu. Například voda zbylá po mytí ovoce a zeleniny, vychladlá voda po vaření, odtočená voda z kohoutku či sprchy při čekání na teplou nebo zbytky nedopité vody a čaje,“ vysvětluje Michal Polanský, spoluzakladatel internetové platformy Zalejme.cz. Za sezonu podle něj může jediná domácnost nasbírat až 4 500 litrů vody bez mýdla, saponátů, tuku či soli vhodné k opětovnému využití. Toto množství přitom snadno pokryje potřeby několika menších stromů.

Hledání stromu, který závlahu potřebuje nejvíce, je díky speciální interaktivní mapě jednoduché. Mapa využívá složitého algoritmu i meteorologických dat o pravidelných srážkách. „Přibližováním a oddalováním mapy lze přepínat mezi různými úrovněmi pohledu na stromy, a to od celých měst přes čtvrti až po jednotlivé stromy. Každý jeden strom je pak barevně označen podle toho, jak je aktuálně zavlažený. Uživatel tak ihned pozná, který strom má nedostatek vody, a sám zde může vložit informaci o tom, jakým množstvím ho zalil,“ vysvětluje Polanský.

Komunitní zalévání může v suchých dnech zachránit městské stromy. ilustrační foto: Pixabay

Algoritmus, který už nyní bere v potaz například velikost stromu, historické srážky v jeho oblasti, vlhkost vzduchu nebo teplotu, chtějí zástupci iniciativy dále vylepšovat. V tom jim pomáhá přední vývojářské studio Applifting, jehož pracovníci se na vývoji podílí v rámci dobrovolnické činnosti. Aktuálně jsou na mapě dostupné stromy z Českých Budějovic, Litomyšle, Tišnova a Brna. Do aplikace by co nevidět měla přibýt města Kuřim, Břeclav, Frýdek-Místek, Němčice nad Hanou a několik dalších měst i obcí, které by se rády k iniciativě přidaly.

Související články

Zaručeně zlepší den

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…