Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo do kanálu raději stromům. Voda z domácnosti poslouží při komunitním zalévání

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

České domácnosti nasbírají denně až třicet litrů vody, kterou by šlo znovu využít. Třeba k zalévání veřejné zeleně. Přesně k tomu nabádá občany iniciativa Zalej mě. Ve spolupráci s předním vývojářským studiem vytvořila interaktivní mapu zobrazující stovky tisíc stromů. Každý si tak jednoduše najde ten, který akutně potřebuje vodu, a může pomoci k jeho záchraně.

Během parných dní hrozí stromům ve městech uschnutí už po několika týdnech. Správci městské zeleně ale nemají dostatečné kapacity ani potřebné množství vody, aby se o všechny postarali. Díky aplikaci Zalejme.cz se může městským zahradníkem stát každý. Využití navíc dostane voda, která by v domácnosti přišla vniveč. „Denně spotřebujeme desítky litrů použitelné vody, která zbytečně odteče do kanálu. Například voda zbylá po mytí ovoce a zeleniny, vychladlá voda po vaření, odtočená voda z kohoutku či sprchy při čekání na teplou nebo zbytky nedopité vody a čaje,“ vysvětluje Michal Polanský, spoluzakladatel internetové platformy Zalejme.cz. Za sezonu podle něj může jediná domácnost nasbírat až 4 500 litrů vody bez mýdla, saponátů, tuku či soli vhodné k opětovnému využití. Toto množství přitom snadno pokryje potřeby několika menších stromů.

Hledání stromu, který závlahu potřebuje nejvíce, je díky speciální interaktivní mapě jednoduché. Mapa využívá složitého algoritmu i meteorologických dat o pravidelných srážkách. „Přibližováním a oddalováním mapy lze přepínat mezi různými úrovněmi pohledu na stromy, a to od celých měst přes čtvrti až po jednotlivé stromy. Každý jeden strom je pak barevně označen podle toho, jak je aktuálně zavlažený. Uživatel tak ihned pozná, který strom má nedostatek vody, a sám zde může vložit informaci o tom, jakým množstvím ho zalil,“ vysvětluje Polanský.

Komunitní zalévání může v suchých dnech zachránit městské stromy. ilustrační foto: Pixabay

Algoritmus, který už nyní bere v potaz například velikost stromu, historické srážky v jeho oblasti, vlhkost vzduchu nebo teplotu, chtějí zástupci iniciativy dále vylepšovat. V tom jim pomáhá přední vývojářské studio Applifting, jehož pracovníci se na vývoji podílí v rámci dobrovolnické činnosti. Aktuálně jsou na mapě dostupné stromy z Českých Budějovic, Litomyšle, Tišnova a Brna. Do aplikace by co nevidět měla přibýt města Kuřim, Břeclav, Frýdek-Místek, Němčice nad Hanou a několik dalších měst i obcí, které by se rády k iniciativě přidaly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…