Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rád investuji do věcí, které mě samotného napadnou, ale nemám na jejich realizaci prostor, říká David Kašper o financování tenisové aplikace RacketPal

Foto: se svolením Davida Kašpera

David Kašper je úspěšný český podnikatel, který se kromě rozvoje vlastních firem zajímá i o investice do nadějných projektů. Prozradil nám, proč si před dvěma lety vybral právě aplikaci RacketPal, jež nedávno dorazila také na český trh, i to, jaký je jeho přístup ke sportu.

Vedete úspěšnou firmu, učíte, napsal jste knihu, investujete do start-upů. Co vás baví nejvíc?

Nejvíce mě baví věnovat se věcem, které nyní dobře nefungují a díky technologickému pokroku mohou fungovat násobně lépe. Ať už je to v naší skupině Purple Holding, nebo u mých osobních investic. Vždy je to o tom, že existuje nějaký problém, který nikdo jiný neřeší nebo jej řeší jinak, než bych si představoval. 

Pak už je jedno, zda se tato myšlenka realizuje skrz naše projekty v rámci firmy, nebo skrz investici do nějakého start-upu. Pokud mohu na začátku snít, následně vytvářet strategický plán a nakopnout projekt dopředu, tak to je to, co mě dělá businessově šťastným. 

Foto: se svolením Davida Kašpera

A vlastně všechny aktivity, které dělám, k tomu směřují. Od napsání knihy Aximan: Stopy spokojeného manažera, ve které jsem sepsal praktické manažersko-podnikatelské tipy, které fungovaly, když jsme budovali naši skupinu firem, až po vytváření sítě kontaktů po celém světě, které pak mohu vzájemně propojovat. 

Před dvěma lety jste investoval do aplikace RacketPal, která nově přišla i do Česka. Co vás k tomu vedlo?

Rád investuji do věcí, které mě samotného napadnou, rád bych je realizoval, ale v rámci pracovního vytížení nemám prostor se do nich pustit. Většinou si pak udělám tržní průzkum, zda někdo náhodou takovou myšlenku už nerealizoval, a pokud ano, zda nehledá investiční kapitál.

Tak vlastně vznikla i investice do RacketPalu. Asi před dvěma a půl lety jsem se udivoval, proč neexistuje aplikace, která mi najde spoluhráče, když si řeknu: ,,zítra odpoledne si chci zahrát tenis s někým na podobné úrovni například v Praze.” Moji sportující známí potvrdili, že by takovou aplikaci využili. Říkal jsem si, že bych se do toho pustil a aplikaci nechal připravit vývojářským týmem. Začal jsem tržním průzkumem. Z něj mi vypadly pouze dvě relevantní a moderní aplikace. A jednou z nich byl RacketPal

Oslovil jsem Roberta (CEO RacketPalu), zda nepotřebuje investici, a oni zrovna hledali svého prvního investora. Slovo dalo slovo a od té doby už plánujeme třetí kolo financování v řádu několika milionu liber, máme desítky tisíc uživatelů a hlavně plně funkční aplikaci, která je v základu hotová a můžeme na ní stavět další funkce.

Co přesně aplikace nabízí, k čemu je určená a čím je jedinečná?

Velkou výhodou aplikace je to, že si člověk po pár kliknutích může dnes/zítra zahrát s někým na podobné úrovni svůj oblíbený raketový sport. To vidíme i po spuštění v Česku, kdy mnoho hráčů vypsalo zápasy a já se na ně na 2 kliknutí mohu připojit. Následně si ve stejné aplikaci přes integrovaný chat můžeme domluvit detaily k zápasu. Takhle cíleně zaměřenou aplikaci jsem si představoval. A tím si mě RacketPal, potažmo jeho zakladatelé Robert s Bogdanem získali. Samozřejmě krom toho i svým zapálením, osobností a schopností reálné exekuce. Nejsou to jen snílci, ale aplikaci žijí.

V Česku a obecně ve světě hodně aplikací nabízí spíše modely turnajů a lig. My je v aplikaci máme taky, ale není to nosnou myšlenkou, spíše doplňkem. Hodně cílíme na pocit „okamžitosti”, tj. mám chuť si zahrát co nejdříve, vyberu si s kým jdu hrát a během chvíle vyrážím. Veškeré takzvané KPIs (klíčové indikátory výkonnosti) jsou nastaveny tak, aby nový uživatel co nejdříve udělal akci: vypsal zápas, připojil se na zápas anebo alespoň začal s někým o možném zápasu konverzovat.

Aplikace RacketPal. Foto: RacketPal

V Česku jsme teprve krátce a komunita se zatím tvoří. Krásně to je vidět v Londýně, kde jsou desítky tisíc uživatelů a najít spoluhráče je extrémně jednoduché. Dokud ale tato komunita nebude vybudována, může se stát, že se mi na zápas ne vždy někdo přihlásí.

Z tohoto důvodu jsme udělali pro český trh akci –⁠ sdílej s přítelem a dostaneš půlroční členství Premium zdarma. Chceme, aby komunita rostla co nejrychleji, což je dobré nejen pro nás a aplikaci, ale i pro hráče samotné. Jde o nádherný synergický efekt, kdy firma, produkt i zákazníci mají stejný cíl.

Co vy sport?

Od mala byl pro mne sport hlavní náplní dne poté, co jsem hodil aktovku do kouta. Na betonovém plácku jsme hráli hokej s tenisákem a na škvárovém hřišti jsme kopali do velmi poničeného balonu. Ale jak šel čas a přišly studijní povinnosti na vysoké škole i první podnikání, pravidelný sport vypadl z mého života, což se podepsalo jak na psychice, tak na fyzičce. Až v posledních letech jsem se k němu vrátil pravidelně a stal se znovu důležitou částí mého života.

Nyní hraju tenis 2–⁠3x týdně a do toho ještě různě cvičím nebo běhám. Mám to nyní nastaveno tak, že v kalendáři má vždy přednost sport před prací. Nejprve si naplánuju sporty a okolo toho až schůzky a jinou práci. Protože jinak bych si ho v životě nedokázal udržet. Jak člověk časem zraje, zjišťuje, jak je při vrcholovém managementu a podnikání psychohygiena podstatná. Pro mne jsou odpočinek, sport a sauna základy pro pracovní výkonnost.

A abych mohl hrávat ještě více nebo s novými spoluhráči, pomohl jsem kolegům z RacketPalu s expanzí na český trh. Začínáme v Praze, ale cílem je, aby byl RacketPal brzy i v dalších větších městech. Budu dělat vše pro to, aby Brno, kde trávím nejvíce času, přišlo na řadu co nejdříve.

Foto: RacketPal

Co dalšího plánujete?

Na lokální úrovni tj. v Česku plánujeme jak další města, tak zaměření na další sporty. Začali jsme kampaní cílenou na tenisty a pomalu ji budeme rozšiřovat na další raketové sporty. Už nyní se nám hlásí mnoho hráčů badmintonu, squashe a nebo padelu, který se po celém světě stává extrémně populárním.

V globálním měřítku se RacketPal zaměřuje na budování komunity v „tenisovém” Melbourne a během pár měsíců se bude otevírat další investiční kolo, po kterém se chystá globální expanze do dalších velkých měst.

Aplikaci už od začátku řeší problém „chtěl bych si jít zahrát, ale nemám s kým, nebo nemám s kým na podobné úrovni”. To by se nemělo změnit, ale pouze vyšperkovávat a ladit tak, aby hráči RacketPalu tento pocit už nikdy nezažili.

Ještě před investicí jsem si vysnil, že když v budoucnu pojedu na pracovní cestu po Evropě, tak si v těch největších městech mohu domlouvat tenisová setkání přes aplikaci, aniž bych někoho lokálně znal, a seznámil se tak s novými lidmi. Až se mi tohle splní, a už nejsme daleko, budu považovat svou investici za úspěšnou.

Medailonek:

David Kašper se financím a technologiím věnuje už přes 10 let. Absolvoval obor Psychologie pro manažery na NEWTON College a spoluzaložil skupinu Purple Holding. Ze start-upisty se vypracoval v úspěšného majitele a investora. Mimo jiné se věnuje osvětě v oblasti leadershipu a firemní kultury i podpoře malých start-upů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Možnost „nahoře bez“ platí v německých bazénech nově i pro ženy

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…