Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Životy srnčat budou ušetřeny. Pomůže nové zařízení

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jsme tu s další várkou dobrých zpráv z přírody. V našem článku se tak dočtete o zařízení, které zachrání životy srnek, rybnících, jenž byly prohlášeny za přírodní památky, a nové aplikaci, která zvládne identifikovat jednotlivé stromy. O novinkách informoval server Ekolist a České noviny.

Srnky budou vesele skotačit

Srnčatům doposud hrozilo poměrně velké nebezpečí. Často si totiž hoví v polích s vysokou trávou a obilím. Zemědělci tak o nich neví a někdy se stane, že je stroje nepěkně zraní či usmrtí. Myslivci proto dříve procházeli pole či louky určené k sečení se psy, aby srnčata vyběhla pryč, ale ani to nestačilo. Řešením by mohly být nové žací stroje se speciálními lištami s optickými senzory, které začal používat zemědělský podnik Bonagro z Blažovic na Brněnsku.

Zařízení funguje tak, že se na traktor přimontují postranní lišty a zadní lišta osazená optickými čidly. Ty do porostu vysílají optický paprsek a zároveň zachytávají jejich odraz. Hnědá barva pohlcuje světlo více – podle toho lze poznat, že je v porostu zvíře. Může to být i zajíc či koroptev. Pokud je v porostu skutečně srnče, tak buď samo uteče, nebo je traktorista vezme a přenese na bezpečné místo.

Ilustrační foto: Pixabay

Seznamte se s novými přírodními památkami

Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky. Jedná se o rybníky na Jindřichohradecku, které doposud nespadaly pod žádný stupeň ochrany. Mezi památky tak nyní patří Mnišský rybník u Nové Bystřice, rybník Osika mezi Albeří a Klášterem, rybník Růže u Číměře a Vosecký rybník u Střížovic u Kunžaku. 

Cílem je chránit ohrožený ekosystém, který se na těchto místech vyskytuje. V případě Mnišského rybníku je hlavním účelem ochrana populace silně ohrožené puchýřky útlé. Rybník Osika je zase jedním z mála míst v České republice, kde roste pobřežnice jednokvětá.

Stáhněte si Tree Check

Mobilní aplikace Tree Check nadchne nejen milovníky lesa. Hodit se bude i žákům, kteří se zrovna učí rozpoznávat stromy. Technologie totiž rozpozná druh stromu, prozradí, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Dřeviny si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní atlas.

Na jakém principu aplikace funguje? Díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist, Ekolist, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…