Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Životy srnčat budou ušetřeny. Pomůže nové zařízení

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jsme tu s další várkou dobrých zpráv z přírody. V našem článku se tak dočtete o zařízení, které zachrání životy srnek, rybnících, jenž byly prohlášeny za přírodní památky, a nové aplikaci, která zvládne identifikovat jednotlivé stromy. O novinkách informoval server Ekolist a České noviny.

Srnky budou vesele skotačit

Srnčatům doposud hrozilo poměrně velké nebezpečí. Často si totiž hoví v polích s vysokou trávou a obilím. Zemědělci tak o nich neví a někdy se stane, že je stroje nepěkně zraní či usmrtí. Myslivci proto dříve procházeli pole či louky určené k sečení se psy, aby srnčata vyběhla pryč, ale ani to nestačilo. Řešením by mohly být nové žací stroje se speciálními lištami s optickými senzory, které začal používat zemědělský podnik Bonagro z Blažovic na Brněnsku.

Zařízení funguje tak, že se na traktor přimontují postranní lišty a zadní lišta osazená optickými čidly. Ty do porostu vysílají optický paprsek a zároveň zachytávají jejich odraz. Hnědá barva pohlcuje světlo více – podle toho lze poznat, že je v porostu zvíře. Může to být i zajíc či koroptev. Pokud je v porostu skutečně srnče, tak buď samo uteče, nebo je traktorista vezme a přenese na bezpečné místo.

Ilustrační foto: Pixabay

Seznamte se s novými přírodními památkami

Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky. Jedná se o rybníky na Jindřichohradecku, které doposud nespadaly pod žádný stupeň ochrany. Mezi památky tak nyní patří Mnišský rybník u Nové Bystřice, rybník Osika mezi Albeří a Klášterem, rybník Růže u Číměře a Vosecký rybník u Střížovic u Kunžaku. 

Cílem je chránit ohrožený ekosystém, který se na těchto místech vyskytuje. V případě Mnišského rybníku je hlavním účelem ochrana populace silně ohrožené puchýřky útlé. Rybník Osika je zase jedním z mála míst v České republice, kde roste pobřežnice jednokvětá.

Stáhněte si Tree Check

Mobilní aplikace Tree Check nadchne nejen milovníky lesa. Hodit se bude i žákům, kteří se zrovna učí rozpoznávat stromy. Technologie totiž rozpozná druh stromu, prozradí, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Dřeviny si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní atlas.

Na jakém principu aplikace funguje? Díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist, Ekolist, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Masticha: Přírodní řešení problémů s trávením a žaludkem

Aplikace pomáhají lidem snížit uhlíkovou stopu

Velbloudí mléko bude brzy hojit lidské rány, dávají vědci naději nejen diabetikům

Placení kartou vs. smartphonem. Co je lepší?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…