Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Životy srnčat budou ušetřeny. Pomůže nové zařízení

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jsme tu s další várkou dobrých zpráv z přírody. V našem článku se tak dočtete o zařízení, které zachrání životy srnek, rybnících, jenž byly prohlášeny za přírodní památky, a nové aplikaci, která zvládne identifikovat jednotlivé stromy. O novinkách informoval server Ekolist a České noviny.

Srnky budou vesele skotačit

Srnčatům doposud hrozilo poměrně velké nebezpečí. Často si totiž hoví v polích s vysokou trávou a obilím. Zemědělci tak o nich neví a někdy se stane, že je stroje nepěkně zraní či usmrtí. Myslivci proto dříve procházeli pole či louky určené k sečení se psy, aby srnčata vyběhla pryč, ale ani to nestačilo. Řešením by mohly být nové žací stroje se speciálními lištami s optickými senzory, které začal používat zemědělský podnik Bonagro z Blažovic na Brněnsku.

Zařízení funguje tak, že se na traktor přimontují postranní lišty a zadní lišta osazená optickými čidly. Ty do porostu vysílají optický paprsek a zároveň zachytávají jejich odraz. Hnědá barva pohlcuje světlo více – podle toho lze poznat, že je v porostu zvíře. Může to být i zajíc či koroptev. Pokud je v porostu skutečně srnče, tak buď samo uteče, nebo je traktorista vezme a přenese na bezpečné místo.

Ilustrační foto: Pixabay

Seznamte se s novými přírodními památkami

Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky. Jedná se o rybníky na Jindřichohradecku, které doposud nespadaly pod žádný stupeň ochrany. Mezi památky tak nyní patří Mnišský rybník u Nové Bystřice, rybník Osika mezi Albeří a Klášterem, rybník Růže u Číměře a Vosecký rybník u Střížovic u Kunžaku. 

Cílem je chránit ohrožený ekosystém, který se na těchto místech vyskytuje. V případě Mnišského rybníku je hlavním účelem ochrana populace silně ohrožené puchýřky útlé. Rybník Osika je zase jedním z mála míst v České republice, kde roste pobřežnice jednokvětá.

Stáhněte si Tree Check

Mobilní aplikace Tree Check nadchne nejen milovníky lesa. Hodit se bude i žákům, kteří se zrovna učí rozpoznávat stromy. Technologie totiž rozpozná druh stromu, prozradí, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Dřeviny si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní atlas.

Na jakém principu aplikace funguje? Díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist, Ekolist, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…