Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Menza i krematorium pro zvířata. Podívejte se na stavby oceněné Národní cenou za architekturu

Zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci Libušína, vítězný projekt v kategorii rekonstrukcí. Foto: Obec architektů

Rekordních 231 projektů se přihlásilo do letošní soutěže Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu. Klání, které již od roku 1993 pořádá Obec architektů, vyhrál projekt přestavby menzy koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií pražské Univerzity Karlovy.

Přestože měla menza z 80. let minulého století architektonickou kvalitu, pro své další využití potřebovala radikální proměnu. Tu provedli architekti Ladislava Kuba, Tomáš Pilař a Martin Klimecký, který navrhli její přestavbu a stali se výherci letošní Grand Prix Architektů. Ve svém projektu se rozhodli zachovat původní vnější tvar budovy, uvnitř pak vytvořili centrální prostor dvorany s horním osvětlením. Dominantou celého prostoru je odpočinkový sedací nábytek v oranžové barvě.

Foto: Obec architektů

Kromě hlavní ceny udělili porotci také ocenění v sedmi dalších kategoriích. Mezi rodinnými domy zvítězil Dům na Kozině z dílny Barbory a Jiřího Weinzettlových. Oceněné stavba, jež se zároveň stala novým domovem autorů, se nachází v historické části malého jihočeského města Trhové Sviny. „Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny,“ dodali.

Foto: Obec architektů

Jak lze efektivně a využít malý dvorek ve vnitrobloku, který je navíc obklopen slepými zdmi sousedních objektů, ukázali architekti Martin Prokš a Marek Přikryl. Se svým projektem přístavby kanceláře ve Vysokém Mýtě zvítězili v kategorii novostaveb. Ve stísněném prostoru vznikla na základě jejich návrhu přístavba ve tvaru věže, která již zdálky zaujme svou neobvyklou reflexní fasádou z hliníku.

Foto: Obec architektů

Mezi renovacemi porotce nejvíc zaujala zrekonstruovaná radnice na Praze 7. Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda se snažili ctít historický kontext i průmyslovou estetiku Holešovic. „Původní objekt je očištěn na samotný skelet – nosnou konstrukci, kterou vnímáme jako krásnou. Krása inženýrských staveb tkví v jejich opravdovosti a upřímnosti. Proto ctíme velikosti stavebních modulů, rytmus konstrukce,“ vysvětlili autoři v popisu projektu.

Foto: Obec architektů

V kategorii malé architektury obsadili první místo Petr Hájek, Martin Stoss a Cornelia Klien se stavbou nazvanou Věčná loviště. Jedná se o krematorium pro zvířata, které vzniklo z jedné z budov areálu bývalé protivzdušné obrany. „Okolní krajina okouzlí svou divokostí. Keře a stromy do sebe prorůstají a zápasí o místo a světlo. Hledali jsme způsob, jak tuto atmosféru nepoškodit. Rozhodli jsme se postavit do krajiny velké zrcadlo, které bude svými odrazy násobit vlastní okolí,“ dodali tvůrci projektu.

Foto: Obec architektů

Altán městské knihovny ve Vamberku zvítězil v kategorii šetrných staveb. Autor Martin Kožnar se svými spolupracovníky zvolil dřevěnou skleněnou konstrukci, skrz kterou se mohou návštěvníci dívat do zahrady. „Městská knihovna potřebuje zahradu a altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce,“ shrnuli autoři.

Foto: Obec architektů

Zdroj: Obec architektů

Související články

Inspirace

Ani sportovní architektura nemusí být nuda

Výstavba metra D, proměna Florence nebo nový rekreační prostor v centru – to jsou novinky z naší metropole

Inspirace

Tajemné číslo 69 ovládlo soutěž Interiér roku

Z domova

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…