Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Nádherná secesní vila od Jana Kotěra byla rozkryta v Roztokách u Prahy. Foto: Radek Úlehla

Duben byl ve znamení 100. výročí úmrtí známého architekta Jana Kotěry, mezi jehož největší stavby patří Právnická fakulta UK v Praze nebo Národní dům v Prostějově. Právě na jeho výročí se také podařilo vrátit původní secesní podobu vile, kterou postavil v Roztokách u Prahy a o které se dlouho nevědělo, jelikož přestavby ji změnily k nepoznání, píše server earch.cz.

Jan Kotěra je označován za zakladatele moderní české architektury a je do naší architektonické historie zapsán mnoha stavbami po celé republice. Na soupisu jeho děl ale donedávna nebyla uvedena vila v Roztokách u Prahy, o které se její nynější majitelé dozvěděli spíše náhodou. Původní majitelé si mysleli, že by mohla být Kotěrovým dílem, ovšem různé stavební úpravy zakryly její originální secesní podobu.

Noví majitelé vilu koupili v roce 2016 a až na stavebním úřadě se dozvěděli, že šlo o přestavbu někdejšího jednopodlažního domku z konce 19. století dle návrhu Jana Kotěry. Rozhodli se tedy pro obnovu původního vnějšího vzhledu podle dochované dokumentace. Dokonce si přizvali architekta Zdeňka Lukeše, který se mapování Kotěrova raného díla věnoval v knize. Původní podobu fasádě navrátila společnost specializující se na obnovy historických staveb, šlo tedy o velmi pečlivou obnovu Kotěrova díla. V interiéru se bohužel dochovaly jen některé originální fragmenty, zvláště schodiště. Přežil také venkovní dřevěný altán, který dotváří atmosféru celé stavby.

Vila navržená Janem Kotěrou v Roztokách u Prahy. Foto: Radek Úlehla

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…