Architekti se dnes předhánějí v tom, jak zaujmout mezi masou obyčejných bytovek a kancelářských budov. Nebojí se tedy vymýšlet architektonické skvosty i pro jinak trochu unylá sportoviště. Ukážeme si pět pozoruhodných staveb skrývajících sportovní areály v Ekvádoru, Číně, USA a Norsku.
Fitcentru Bardales v ekvádorském městě Babahoyo byste možná na první pohled nepřikládali důležitost. Je tak spjaté s okolními domy, že vyčnívá jen velmi nápaditou fasádou, která se v mžiku rozhrne a vpustí dovnitř dostatek světla. Zásluhu na tom mají architekti z Natura Futura Arquitectura. Na celém konceptu je zajímavý také princip „bez práce nejsou koláče“. Tedy abyste si zde mohli zacvičit, musíte se nejprve zapojit do činností, které jsou pro provoz komunitního centra nezbytné.
Ani v americkém Wisconsinu nemuseli stavět od začátku. Nový život vdechli bývalé uhelné elektrárně, z ní je nyní tělocvična, plavecký bazén a rekreační centrum pro univerzitu Beloit College. Moderní nádech budova dostala díky futuristické přístavbě z polotransparentních segmentů. Architektonické studio Gang za tuto zdařilou proměnu dostalo hned několik ocenění.
Zima na vás dýchá přímo za okny a vy se hřejete v teplíčku sauny. I tak to vypadá v norském městě Moss, kde Rintala Eggertsson Architects vytvořili soubor plováren se skokanskými můstky, které mají přispět k revitalizaci průmyslové oblasti. Vše je typicky skandinávsky dřevěné, čisté a minimalistické.
Zasazené v nádherné krajině hor severní Číny je netypické wellness centrum od studia Line+. To do krajiny jemně vpasovalo moderní budovy ve tvaru mušlí – netradiční tvary a čisté linie. Návštěvníci se tak mohou nechat hýčkat a kochat se okolní nádhernou přírodou.
Poslední architektonické dílo je teprve ve výstavbě, slibuje ovšem naprosté spojení s přírodou. Jednotlivé haly a sportoviště jsou totiž ukryté pod kopcovitým travnatým kobercem, který tvoří veřejný park. Dominantou bude velký stadion. Projekt je v rukách studia MAD Architects a jeho vizualizace opravdu vypadají jako něco z dalšího století.
Zdroj: CzechCrunch
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…