Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ani sportovní architektura nemusí být nuda

Wellness centru v srdci přírody severní Číny. Foto: Studio Line+

Architekti se dnes předhánějí v tom, jak zaujmout mezi masou obyčejných bytovek a kancelářských budov. Nebojí se tedy vymýšlet architektonické skvosty i pro jinak trochu unylá sportoviště. Ukážeme si pět pozoruhodných staveb skrývajících sportovní areály v Ekvádoru, Číně, USA a Norsku.

Nenápadné zasazení do stávající architektury


Fitcentru Bardales v ekvádorském městě Babahoyo byste možná na první pohled nepřikládali důležitost. Je tak spjaté s okolními domy, že vyčnívá jen velmi nápaditou fasádou, která se v mžiku rozhrne a vpustí dovnitř dostatek světla. Zásluhu na tom mají architekti z Natura Futura Arquitectura. Na celém konceptu je zajímavý také princip „bez práce nejsou koláče“. Tedy abyste si zde mohli zacvičit, musíte se nejprve zapojit do činností, které jsou pro provoz komunitního centra nezbytné.

Otevíratelná fasáda je dominantou fitcentra. Foto: Natura Futura Arquitectura

Ani v americkém Wisconsinu nemuseli stavět od začátku. Nový život vdechli bývalé uhelné elektrárně, z ní je nyní tělocvična, plavecký bazén a rekreační centrum pro univerzitu Beloit College. Moderní nádech budova dostala díky futuristické přístavbě z polotransparentních segmentů. Architektonické studio Gang za tuto zdařilou proměnu dostalo hned několik ocenění.

Přístavba bývalé uhelné elektrárny pro Beloit College. Foto: Studio Gang

Severská jednoduchost


Zima na vás dýchá přímo za okny a vy se hřejete v teplíčku sauny. I tak to vypadá v norském městě Moss, kde Rintala Eggertsson Architects vytvořili soubor plováren se skokanskými můstky, které mají přispět k revitalizaci průmyslové oblasti. Vše je typicky skandinávsky dřevěné, čisté a minimalistické.

Skokanská věž ve městě Moss. Foto: Rintala Eggertsson Architects

Čínský futurismus


Zasazené v nádherné krajině hor severní Číny je netypické wellness centrum od studia Line+. To do krajiny jemně vpasovalo moderní budovy ve tvaru mušlí – netradiční tvary a čisté linie. Návštěvníci se tak mohou nechat hýčkat a kochat se okolní nádhernou přírodou.

Wellness centru v srdci přírody. Foto: Studio Line+

Poslední architektonické dílo je teprve ve výstavbě, slibuje ovšem naprosté spojení s přírodou. Jednotlivé haly a sportoviště jsou totiž ukryté pod kopcovitým travnatým kobercem, který tvoří veřejný park. Dominantou bude velký stadion. Projekt je v rukách studia MAD Architects a jeho vizualizace opravdu vypadají jako něco z dalšího století.

Sportovní areál budoucnosti. Foto: MAD Architects

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Tvář páníčka ovlivňuje náladu psů

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…