Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý, ale šikovný. Robotický tuleň pomáhá odbourávat deprese a splín

2 minuty radosti
Foto: Anna Hlisnikovská, Ostravská univerzita

Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity se rozrostla o nového člena. Není jím člověk, ani zvíře, i když k němu má blízko. Jedná se o terapeutického robotického tuleně PARO. Bude zapojen do výuky a výzkumu.

Robotický tuleň se díky strojovému učení dokáže individuálně přizpůsobit uživateli a chovat se způsobem, jaký je žádaný. Při interakci reaguje, jako by byl živý. Díky zabudovaným senzorům pohybuje hlavou a ploutvemi, mrká očima, reaguje na dotyk, světlo a hlas, napodobuje hlas reálného tuleního mláděte. Zkrátka se co nejvíc snaží přiblížit živé bytosti.

PARO robot byl primárně zakoupen pro výuku nového předmětu Moderní technologie, inovace a výzkum v sociální práci. „Cílem předmětu je, aby studenti získali přehled o moderních technologiích a inovacích v praxi a výzkumech sociální práce se seniory a uměli zhodnotit jejich přínos i limity. V současné společnosti se řeší otázka nedostatku možností zajištění pomoci seniorům se sníženou soběstačností. Japonský model ukazuje jednu z cest řešení nedostatku péče o seniory, a to s využitím robotiky a různých ‚chytrých‘ technologií,“ uvedla doktorka Ivana Kowaliková.

Nejedná se přitom o úplnou novinku. V Česku se první terapeutický robot v praxi začal používat v roce 2014. Zjistilo se, že PARO dovede u seniorů snížit hladinu stresových hormonů, odbourávat deprese, osamělost, strach a úzkosti.

Zdroj: Ostravská univerzita, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…