Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý, ale šikovný. Robotický tuleň pomáhá odbourávat deprese a splín

2 minuty radosti
Foto: Anna Hlisnikovská, Ostravská univerzita

Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity se rozrostla o nového člena. Není jím člověk, ani zvíře, i když k němu má blízko. Jedná se o terapeutického robotického tuleně PARO. Bude zapojen do výuky a výzkumu.

Robotický tuleň se díky strojovému učení dokáže individuálně přizpůsobit uživateli a chovat se způsobem, jaký je žádaný. Při interakci reaguje, jako by byl živý. Díky zabudovaným senzorům pohybuje hlavou a ploutvemi, mrká očima, reaguje na dotyk, světlo a hlas, napodobuje hlas reálného tuleního mláděte. Zkrátka se co nejvíc snaží přiblížit živé bytosti.

PARO robot byl primárně zakoupen pro výuku nového předmětu Moderní technologie, inovace a výzkum v sociální práci. „Cílem předmětu je, aby studenti získali přehled o moderních technologiích a inovacích v praxi a výzkumech sociální práce se seniory a uměli zhodnotit jejich přínos i limity. V současné společnosti se řeší otázka nedostatku možností zajištění pomoci seniorům se sníženou soběstačností. Japonský model ukazuje jednu z cest řešení nedostatku péče o seniory, a to s využitím robotiky a různých ‚chytrých‘ technologií,“ uvedla doktorka Ivana Kowaliková.

Nejedná se přitom o úplnou novinku. V Česku se první terapeutický robot v praxi začal používat v roce 2014. Zjistilo se, že PARO dovede u seniorů snížit hladinu stresových hormonů, odbourávat deprese, osamělost, strach a úzkosti.

Zdroj: Ostravská univerzita, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…