Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity se rozrostla o nového člena. Není jím člověk, ani zvíře, i když k němu má blízko. Jedná se o terapeutického robotického tuleně PARO. Bude zapojen do výuky a výzkumu.
Robotický tuleň se díky strojovému učení dokáže individuálně přizpůsobit uživateli a chovat se způsobem, jaký je žádaný. Při interakci reaguje, jako by byl živý. Díky zabudovaným senzorům pohybuje hlavou a ploutvemi, mrká očima, reaguje na dotyk, světlo a hlas, napodobuje hlas reálného tuleního mláděte. Zkrátka se co nejvíc snaží přiblížit živé bytosti.
PARO robot byl primárně zakoupen pro výuku nového předmětu Moderní technologie, inovace a výzkum v sociální práci. „Cílem předmětu je, aby studenti získali přehled o moderních technologiích a inovacích v praxi a výzkumech sociální práce se seniory a uměli zhodnotit jejich přínos i limity. V současné společnosti se řeší otázka nedostatku možností zajištění pomoci seniorům se sníženou soběstačností. Japonský model ukazuje jednu z cest řešení nedostatku péče o seniory, a to s využitím robotiky a různých ‚chytrých‘ technologií,“ uvedla doktorka Ivana Kowaliková.
Nejedná se přitom o úplnou novinku. V Česku se první terapeutický robot v praxi začal používat v roce 2014. Zjistilo se, že PARO dovede u seniorů snížit hladinu stresových hormonů, odbourávat deprese, osamělost, strach a úzkosti.
Zdroj: Ostravská univerzita, České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…