Falešné zprávy o vakcínách či konspirace o spiknutí. Epidemie koronaviru je opředená řadou lží, které se nově snaží vyvracet lékaři, vědci a studenti z olomoucké Univerzity Palackého. Nepřesné či nepravdivé informace uvádějí na pravou míru v rámci iniciativy Lovci kachen. „Cílem je omezit šíření dezinformací o nemoci covid-19, které výrazně ovlivňují chování společnosti a brání zvládnutí epidemie,“ uvedl lékař a jeden ze zakladatelů projektu Vít Procházka.
Projekt funguje na výhradně dobrovolnické bázi. Kromě vyučujících a odborníků se na chodu iniciativy z velké části podílí také studenti. Společně mapují sdělení v médiích i na sociálních sítích a při vyvracení nepravd vycházejí z odborných stanovisek lékařů a imunologů. Denně se tak setkávají s nejrůznějšími nepravdami. Vůbec nejpomatenější byl podle studenta Dominika Voráče hoax o tom, že se v západních laboratořích chovali obrovští komáři, jejichž účelem bylo rozšiřovat v Číně koronavirus. „Bizarnost tohoto asi žádný jiný hoax nepřekonal,“ míní student.
Všichni členové iniciativy se rovněž řídí vlastním etickým kodexem, mezi jehož body patří například věcnost argumentů, objektivita nebo dokládání zdrojů informací. „Výhodou je, že řada z nás se prací s dezinformacemi dříve zabývala a na toto téma publikují a přednášejí. Naší strategií je komunikovat odborně, ale srozumitelně a slušně,“ dodal Procházka. Kromě facebookové stránky Lovci kachen své poznatky publikují na Instagramu a Youtube. Do budoucna mají v plánu pořádat také živé přenosy přednášek.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …