Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mají políčeno na dezinformace i konspirační teorie. Lovci kachen vyvracejí mýty o koronaviru

Ilustrační foto: Freepik

Falešné zprávy o vakcínách či konspirace o spiknutí. Epidemie koronaviru je opředená řadou lží, které se nově snaží vyvracet lékaři, vědci a studenti z olomoucké Univerzity Palackého. Nepřesné či nepravdivé informace uvádějí na pravou míru v rámci iniciativy Lovci kachen. „Cílem je omezit šíření dezinformací o nemoci covid-19, které výrazně ovlivňují chování společnosti a brání zvládnutí epidemie,“ uvedl lékař a jeden ze zakladatelů projektu Vít Procházka.

Projekt funguje na výhradně dobrovolnické bázi. Kromě vyučujících a odborníků se na chodu iniciativy z velké části podílí také studenti. Společně mapují sdělení v médiích i na sociálních sítích a při vyvracení nepravd vycházejí z odborných stanovisek lékařů a imunologů. Denně se tak setkávají s nejrůznějšími nepravdami. Vůbec nejpomatenější byl podle studenta Dominika Voráče hoax o tom, že se v západních laboratořích chovali obrovští komáři, jejichž účelem bylo rozšiřovat v Číně koronavirus. „Bizarnost tohoto asi žádný jiný hoax nepřekonal,“ míní student.

Všichni členové iniciativy se rovněž řídí vlastním etickým kodexem, mezi jehož body patří například věcnost argumentů, objektivita nebo dokládání zdrojů informací. „Výhodou je, že řada z nás se prací s dezinformacemi dříve zabývala a na toto téma publikují a přednášejí. Naší strategií je komunikovat odborně, ale srozumitelně a slušně,“ dodal Procházka. Kromě facebookové stránky Lovci kachen své poznatky publikují na Instagramu a Youtube. Do budoucna mají v plánu pořádat také živé přenosy přednášek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…