Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Porazte dezinformace. Interaktivní hra pomůže v boji proti koronaviru

Ilustrační foto: Freepik

Nepravdy, spekulace a vymyšlené teorie se v on-line prostředí šíří bleskovou rychlostí. Právě dezinformace o nemoci a očkování jsou velkým problémem také v boji s covidem-19. Změnit to má interaktivní hra GoViral! z dílny vědců z Cambridgeské univerzity, která je nyní k dispozici i v češtině. Po jejím absolvování by se měl hráč stát odolnějším proti falešným zprávám, a to až o pětinu.

Zahrát si GoViral! zabere zhruba pět minut. Zájemci hru jednoduše najdou na webu goviralgame.com/cz. Pomocí interaktivních textových otázek se hráč seznámí s nejčastějšími dezinformačními technikami a naučí se je odhalovat. „Dezinformace jsou celospolečenský problém s vysoce destruktivním dopadem na veřejný zájem. Pandemie covidu prokázala nebezpečnost tohoto fenoménu velmi přesvědčivě. Jednou z cest, jak se dezinformacím a jejich vlivu bránit, je zvyšování resilience, odolnosti, na základě pochopení problému a kritického odstupu. Hra GoViral! je přesně tím nástrojem, který potřebujeme. Proto jsme se rozhodli hru lokalizovat do češtiny,” říká ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.  

Hra vyvinutá vědci z Cambridge je aktuálně dostupná ve třinácti jazycích. A podle akademického průzkumu může být skutečně užitečná. Už po jednom hraní se sníží nekritické příjímání falešných zpráv o 21 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…