Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Marsu by mohli lidé bydlet v houbových domech

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Mars přináší zcela jiné podmínky pro život. Výzkumníci se proto začali zabývat otázkou, jak lidem usnadnit budoucí pobyt na této planetě. Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Budovy by byly vybudované z mycelií hub, informoval server Radio Wave a Euronews.

Materiál, ze kterého by se mohly budovy stavět, pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů. Ty jsou označovány za invazivní, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. Nový stavební materiál by například měl být odolný a tvrdší než beton. Navíc se jedná o poměrně efektivní ochrannou vrstvu před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Navzdory tomu, jak pevný materiál je, by jej bylo možné přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. 

Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst. Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vznikl kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…