Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Marsu by mohli lidé bydlet v houbových domech

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Mars přináší zcela jiné podmínky pro život. Výzkumníci se proto začali zabývat otázkou, jak lidem usnadnit budoucí pobyt na této planetě. Americká architektonická firma ve spolupráci s NASA představila nový materiál, ze kterého by mohla být vyráběna mimozemská bioobydlí. Budovy by byly vybudované z mycelií hub, informoval server Radio Wave a Euronews.

Materiál, ze kterého by se mohly budovy stavět, pochází z mycelií hub, která se nachází v kořenovém systému namibijských keřů. Ty jsou označovány za invazivní, protože v místě svého růstu odčerpávají podzemní vodu a způsobují dezertifikaci. Technologové však v těchto myceliích spatřují pro své účely řadu benefitů. Nový stavební materiál by například měl být odolný a tvrdší než beton. Navíc se jedná o poměrně efektivní ochrannou vrstvu před radiací, která je na Marsu extrémně vysoká. Navzdory tomu, jak pevný materiál je, by jej bylo možné přepravovat v poměrně malém množství, a tudíž i nízké hmotnosti. Stavební hmota pro celé bioobydlí by „vyrostla“ až na místě. 

Podle architektů by bylo obydlí z hub na Mars dopraveno během jedné z misí bez lidské posádky, přičemž stavební materiál by byl dehydrovaný a uzavřený v sáčku, spolu s řasami, které by fungovaly jako biomateriál, na němž by mycelium mohlo začít růst. Po přistání na planetě by se obsah sáčku otevřel a specializované vozítko by do něj vstříklo směs oxidu uhličitého, dusíku a vody. Touto reakcí by vznikl kyslík a mycelium by dostalo potřebné živiny, díky nimž by začalo růst. Mycelium by následně mělo splynout s řasou a vytvořit požadovaný materiál – tedy tvrdou kamennou biomasu, která má být dokonce tvrdší než beton.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

McCartney z Beatles se po padesáti letech shledal s ukradenou kytarou

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…