Komáři dovedou pěkně znepříjemnit letní měsíce. Z toho důvodu jistě většina čtenářů ocení aktivitu vědců z olomoucké univerzity. Ti se snaží pojmenovat faktory, které mají vliv na líhnutí velkého množství tohoto hmyzu. Na základě získaných informací chtějí vytvořit aplikaci, jejímž cílem bude předpovědět líhnutí komárů. Informoval o tom server iRozhlas.
Jedná se o poměrně rozsáhlou iniciativu. Projekt olomoucké univerzity má trvat dva roky a vědci k výzkumu využijí mimo jiné drony, které budou sledovat tůně s komářími larvami. „To hlavní bude vlastně letecké snímkování. První věc bude zjistit, kde tůně jsou,“ popsal Jan Brus, vědecký pracovník z katedry geoinformatiky.
Třicet vybraných tůní vědci následně osadí senzory, které v nich budou měřit teplotu vody, vzduchu a výšku hladiny. Díky získaným informacím by měla být posléze vyvinuta aplikace, která dovede líhnutí obtížného hmyzu předvídat. Tím však vědci nekončí. Chtějí také vytvořit metodiku, která uživatelům napoví, jak se efektivně komárům bránit. V případě, kdy se v obcích objeví kalamitní množství komárů, je nutné provést opatření. Člověk v takových oblastech totiž může schytat až deset štípanců za minutu. Budeme tedy výzkumníkům držet všechny palce.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z iRozhlasu a Olomouckého deníku
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…