Byť jsme s jejím poznáváním poměrně daleko, příroda nás evidentně ještě nehodlá přestat překvapovat. Rok 2019 tak byl na botanické objevy opravdu štědrý. O skutečně unikátní druhy s potenciálem k dalšímu využití mezi nimi není nouze.
Vědci z Královských botanických zahrad v britském Kew loni oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm hub nebo plísní. Nejvzácnějším z objevů je strom zonozono, který našli v Tanzanii. Jedná se o jeden z pouze sedmi známých exemplářů. Největší naděje pak vědci vkládají do nově objevené čínské houby, jež obyvatelé tamního Jün-nanu po staletí používají k léčbě artritidy. Podle vědců navíc obsahuje složky, které dokážou bojovat s nádory, viry a plísněmi.
Některé objevy doprovázejí rozmanité příběhy. Nový druh sněženky byl například jen tak mimochodem odhalen díky fotografii z dovolené nahrané na Facebook. Další případy jsou opředeny tajemstvím – třeba jako nový druh keřovitého gumovníku z Guineji, který obsahuje supersilné biologické lepidlo. Jeho složení a případné využití teprve čeká na důkladnější prozkoumání.
Byť jsou některé z nově objevených druhů zároveň i ohrožené vyhynutím, jejich objev a vědecké pojmenování je klíčovým prvním krokem k jejich ochraně.
Zdroj: irozhlas.cz; theguardian.com
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …